Всесвіт

Телескоп горизонту подій заглянув у “серце” далекого квазара (фото)

Астрофізики вивчили внутрішню структуру квазара NRAO 530 в 7,5 млрд світлових років від Землі.

Дослідники проекту Телескоп горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT) представили результати спостереження за квазаром NRAO 530, світло від якого рухалося до Землі 7,5 млрд років. Отримані дані показують “серце” квазара в неймовірних деталях. Дослідники вважають, що спостереження допоможе зрозуміти складну фізику і незвичайну яскравість цих об’єктів.

Знімок квазара NRAO 530, отриманий командою Телескопа горизонту подій. Зображення: Jorstad et al., The Astrophysical Journal Letters

Квазари – одні з найяскравіших об’єктів у Всесвіті. Вважається, що це активні ядра галактик, які знаходяться на початковому етапі розвитку. У цей момент надмасивна чорна діра в центрі такого активного ядра поглинає навколишню речовину, утворюючи акреційний диск.

NRAO 530 – рідкісний тип квазарів, відомий як оптично активний змінний квазар (OVV квазар). Це підтип блазара – активного галактичного ядра з потужним релятивістським струменем або джетом, спрямованим у бік спостерігача. На зображеннях, отриманих Телескопом горизонту подій, видно яскраву особливість, розташовану на південному кінці джета.

Знімок квазара NRAO 530, отриманий за допомогою різних методів візуалізації. Зображення: Jorstad et al., The Astrophysical Journal Letters

Ядро NRAO 530 має субструктуру, що складається з двох компонентів, що видно лише в короткохвильовому випромінюванні. Джет квазара простягається в проекціях на площині неба на відстань, яку світло проходить приблизно за 1,7 року. Дослідники відзначили дві особливості: ортогональна поляризація спостерігається в паралельному та перпендикулярному напрямках щодо струменя. Вчені вважають, що це свідчить про гвинтову структуру магнітного поля в джеті.

“Сама зовнішня особливість має особливо високий ступінь лінійної поляризації, що свідчить про дуже добре впорядковане магнітне поле”, – говорить Світлана Йорстад, старший науковий співробітник Бостонського університету та керівник дослідницького проекту NRAO 530

Астрофізики вважають, що подальші спостереження за квазаром допоможуть зрозуміти, як з часом змінюються характеристики самих внутрішніх джетів і їх зв’язок з виробництвом фотонів високої енергії.

Телескоп горизонту подій – міжнародне співробітництво, яке об’єднує радіотелескопи в різних країнах світу для спостереження за надмасивними чорними дірами.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button