Наука

Термоядерний реактор TAE Technologies може «утримувати плазму скільки завгодно»

Каліфорнійський стартап TAE Technologies, яка присвятила свою діяльність термоядерній енергетиці, оголосив, що його установка Norman може довго витримувати високу температуру, необхідну для злиття ядер. Це важливий крок до створення пристрою, що генерує енергію за допомогою термоядерного синтезу.

У більшості найбільш відомих і передових термоядерних реакторів використовується токамак — тороїдальна камера, в якій плазма розігрівається й утримується внаслідок магнітного поля. За такою схемою виконана в тому числі новітня китайська установка HL-2M, аналогічну конструкцію отримає і будується Міжнародний експериментальний термоядерний реактор.

Стартап з Каліфорнії використовує альтернативну технологію. В основі його пристроїв лежить звернена магнітна конфігурація (FRC). Вона передбачає створення водневої плазми у вигляді обертового «кільця диму». Рух заряджених частинок і їх утримання в іонізованому стані забезпечує магнітне поле. Але при відсутності зовнішнього впливу кільце розпадається за частки мілісекунди. Тому щоб надати плазмі стійкість і змусити її обертатися швидше, в край кільця по дотичній стріляють пучками частинок.

В останній установці стартапу Norman, названої на честь співзасновника TAE Technologies Нормана Ростокера, FRC являє собою трубку довжиною 30 метрів, оточену керуючими магнітами, датчиками й інжекторами прискорювача. Як заявляє компанія, що використовується з 2017 року Norman утримує плазму протягом 30 мілісекунд, нагріваючи її до 60 мільйонів градусів Цельсія. Тривалість реакції й температура в 10 і в 8 разів відповідно перевершують показники, яких вдавалося домогтися в попередніх пристроях компанії.

До 2025 року TAE Technologies планує створити установку Copernicus, яка буде на 50% більше за Norman. Вона зможе розігрівати плазму до ста мільйонів градусів, утримуючи її протягом декількох секунд.

У майбутньому компанія хоче перейти на менш радіоактивне паливо на основі водню і бору, домогтися температури в мільярди градусів і побудувати до кінця десятиліття ще один реактор. Успіхи стартапу, заснованого в 1998 році, вже дозволили йому залучити 880 млн доларів інвестицій.

Натхнення: ecotechnica.com.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button