Наука

Тілесні запахи зменшили соціофобію

Соціофобія сильно порушує повсякденне життя багатьох людей. Для її лікування використовують ліки і різного роду психотерапію — наприклад, когнітивну терапію на основі усвідомленості. Автори нового пілотного дослідження доповнили цей метод впливом з’єднань, виділених з поту інших людей і таким чином досягли кращих результатів терапії соціофобії.

Соціофобія (соціально тривожний розлад) зачіпає безліч людей по всьому світу і сильно впливає на якість їх життя. Вона проявляється надмірним страхом, напругою або занепокоєнням при взаємодії з оточуючими і в певних ситуаціях. Людина, яка страждає від соціофобії дуже побоюється негативної оцінки з боку і тому нерідко уникає контактів з оточуючими.

Терапію соціофобії проводять за допомогою ліків (антидепресантів, транквілізаторів і так далі), а також психотерапії. Це можуть бути контрольовані взаємодії з іншими людьми або, наприклад, когнітивна терапія на основі усвідомленості.

Автори нового дослідження вирішили з’ясувати, чи можна поліпшити ефект від лікування соціофобії за допомогою усвідомленості, використовуючи хімічні «сигнали» з поту інших людей. Перші результати свого пілотного дослідження вони тільки що представили на Європейському конгресі з психіатрії в Парижі.

Автори підкреслюють, що емоційний стан людини позначається на тих хімічних сполуках, які виділяє його тіло — в тому числі з потом. Вони володіють певним запахом, які оточуючі можуть відчути і відреагувати потрібним чином.

Такі механізми хімічної сигналізації між індивідами мають глибокі еволюційні коріння. Вони описані у багатьох тварин і допомагали першим людям і їхнім батькам регулювати відносини в групі пов’язаних особин.

Спершу дослідники отримали зразки поту добровольців, які переживають певні емоції. Для того, щоб привести людей в потрібне розташування духу, їм показували кліпи з різних фільмів. Так, фрагменти з фільму жахів «Прокляття» (The Grudge) повинні були налякати глядача, «Містер Бін на відпочинку» і «Дій, сестро» — розсмішити.

Із зібраного поту виділили хімічні речовини, які вважають сигналами емоційного стану. Хіміки відзначили, що в цілому піт містить понад 300 різних з’єднань.

Отримані препарати випробували на 48 жінок з соціофобією, вік яких варіював від 15 до 35 років. Їх розділили на три групи по 16 осіб, після чого протягом двох днів всі вони проходили терапію на основі усвідомленості. Одна група піддавалася впливу екстрактів поту людей, які дивилися фільми жахів, інша — тих, які потіли під комедії. Остання третина пацієнтів виступала в якості групи контролю

«Ми виявили, що випробовувані, які піддалися запаху поту людей, які дивилися смішні або страшні фільми, краще реагували на терапію усвідомленості (в порівнянні з тими, хто не відчував такого впливу).каже один з авторів Еліза Вінья (Elisa Vigna). — Ми були дещо здивовані, дізнавшись, що емоційний стан людини, від якого ми отримали піт, не вплинув на результати лікування. Виділення, отримані від людини, яка відчуває веселощі, надали такий же вплив, що і виділення наляканого. Ймовірно, успіх лікування визначають ті речовини, які завжди містяться в людському поті».

Автори припускають, що той же ефект може надавати і просто фізична присутність іншої людини поруч. Вони вже почали перевірку цієї гіпотези в своїй новій роботі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button