Всесвіт

Три карликові галактики виявилися «реліквіями» зародження Всесвіту

За допомогою космічного телескопа «Хаббл» астрономи виявили три нові надслабких карликові галактики, пов’язані з сусідньої спіральною галактикою NGC 253. Це одні з найслабших систем, знайдених за межами Місцевої групи.

скрін відео youtube.com

Надслабкі карликові галактики (ultra-faint dwarf galaxies, UFD) – найменш яскраві з відомих скупчень зірок, де переважає темна матерія. Також вони слабо розвинені хімічно. Астрономи часто називають їх «скам’янілостями Всесвіту», тому що вони з’явилися на ранніх етапах її зародження.

Проєкт Panoramic Imaging Survey of Centaurus and Sculptor (PISCeS) – один з астрономічних оглядів, які направлені на пошук таких слабких галактик. В рамках програми PISCeS група астрономів під керівництвом Бурчин Мутлу-Пакділа із Чиказького університету спостерігала поле навколо галактики NGC 253 за допомогою телескопа «Хаббл». Вони шукали поруч з нею пов’язані між собою карликові зоряні системи. NGC 253 знаходиться на відстані 11,4 млн світлових років від Землі. Це одна з найбільш яскравих галактик, що не входять в Місцеву групу.

фото: Мутлу-Пакділ і ін., 2021 р

Вчені візуально вивчили всі зображення в пошуках просторово компактних скупчень зірок навколо NGC 253 і виявила три нових UFD – Scl-MM-dw3, Scl-MM-dw4 і Scl-MMdw5 – на додаток до двох відомих, виявленим у 2014 і 2016 роках. Всі три галактики однаково старі, їх передбачуваний вік становить близько 12 млрд років. За сучасними уявленнями, що спостерігається Всесвіт виник 13,799 ± 0,021 млрд років тому.

Серед трьох галактик Scl-MM-dw3 – найменша. Її еліптичний радіус півсвіту уздовж великої півосі оцінюється приблизно в 362 світлових років.

Астрономи підкреслили, що недавно виявлені карлики мають світність від -7,5 до -7,24 зоряної величини, що робить їх одними з найслабших галактик, ідентифікованих за межами нашої Місцевої групи.

Місцева група галактик – гравітаційно пов’язана група галактик, діаметром 3 мегапарсек (~ 10 млн світлових років) і масою близько 2 трильйонів сонячних мас, що охоплює Чумацький Шлях, галактику Андромеди (M31) і галактику Трикутника (М33) і ще кілька дрібних зоряних скупчень.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button