Всесвіт

У ранньому Всесвіті з чорних дір дули в 20 разів потужніші вітри

Вітри, що утворюються чорними дірами в ранньому Всесвіті, були набагато частішими та потужнішими, ніж ті, що спостерігаються в сучасних галактиках. Такі результати представлені в дослідженні, опублікованому в журналі Nature.

Дослідники з італійського національного інституту астрофізики вивчили вплив вітрів, що виходять з чорних дір, на 30 квазарів, що спостерігаються у віддалених частинах Всесвіту. Вчені аналізували дані Дуже Великого Телескопа (VLT) в обсерваторії ESO Паранал в Чилі. Спостереження належать до епохи від 500 млн до одного млрд років після Великого вибуху.

Автори роботи виявили, що близько половини квазарів, які спостерігаються в дослідженні, демонструють вплив вітрів, які набагато частіші і в 20 разів потужніші, ніж ті, що спостерігалися раніше у квазарах ближчого космосу, коли Всесвіту було близько чотирьох млрд років.

“Вперше ми виміряли частку квазарів у молодому Всесвіті, що демонструють вітри чорних дір. На відміну від того, що ми спостерігаємо в більш близькому до нас Всесвіту, ми виявили, що вітри чорних дір в молодому всесвіті дуже часті, мають високі швидкості до 17% швидкості світла і викидають велику кількість енергії в свою батьківську галактику», — говорить Мануела Бішетті, один з авторів дослідження.

Дослідники відзначають, що потужні вітри сповільнювали зростання чорних дір. Енергія, принесена вітром, як вважають вчені, зупиняла акрецію речовини на чорну діру, сповільнювала її зростання і запускала фазу «загальної еволюції» чорної діри і галактики, в якій вона знаходиться.

“Спостереження за чорними дірами в молодому Всесвіті показують, що вони ростуть набагато швидше, ніж їх галактики-господарі, тоді як в локальному Всесвіті ми знаємо, що чорні діри і галактики еволюціонують спільно. Це означає, що в якийсь момент у Всесвіті повинен був діяти механізм, що уповільнює зростання чорної діри. Наші спостереження дозволили нам ідентифікувати цей механізм у вітрах чорної діри, що виникли, коли Всесвіту було від 500 млн до одного млрд років”, – говорить Кьяра Феругліо, дослідник італійського національного інституту астрофізики та співавтор роботи

Вчені вважають, що відкриття потужних галактичних вітрів і їх дослідження допоможуть краще зрозуміти еволюцію раннього Всесвіту, розвиток чорних дір і галактик.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button