Наука

Павук спробував врятуватися від вчених, на півгодини пірнувши під воду

Щоб не потрапити в руки вчених, павук виду Trechalea extensa пішов під воду на цілих пів години. В результаті він не тільки встановив своєрідний «рекорд» занурень для свого виду, але і допоміг дослідникам задокументувати новий павучий спосіб захисту від хижаків.

Тіло Trechalea extensa під водою сріблиться через повітряні плівки, що покривають його / © 10.1111 / eth.13281

Збігання під воду — далеко не найбільш екзотичний спосіб уникнути потенційної загрози: безліч тварин, від комах до ссавців, пірнають в струмки і річки, рятуючись від хижаків. Деякі види можуть залишатися на дні водойми досить довго: наприклад, крихітна ящірка Anolis aquaticus довжиною всього близько семи сантиметрів здатна просидіти під водою 16 хвилин. Але зазвичай тварини, не адаптовані до водного середовища проживання, все ж поспішають вибратися назад на сушу.

Справа тут не тільки в тому, що, потрапляючи в нетипове для себе оточення, «аквалангіст мимоволі» ризикує захлинутися: він також може стати предметом інтересу водних хижаків (наприклад, великих риб) або переохолодитися, а для пойкілотермних тварин, не здатних контролювати температуру власного тіла, ймовірність замерзнути нітрохи не краще перспективи стати чиїмось обідом.

Довгий час вважалося, що «напівводні» павуки сімейства Trechaleidae, незважаючи на назву, уникають таких занурень: хоча вони живуть виключно по берегах водойм, свою здобич — дрібну рибку, пуголовків, ракоподібних і комах — ловлять, стоячи на суші і опустивши передні кінцівки на поверхню води.

Помітивши небезпеку, павук може сховатися в найближчій ущелині або навіть пробігти кілька метрів по поверхні води (оскільки важить він зовсім небагато, а рухається досить швидко, то не встигає потонути), проте випадків його пірнань під воду досі зафіксовано не було. Проте, коли в липні 2019 року один з павуків виду Trechalea extensa зіткнувся з перспективою стати науковим зразком, він без особливих сумнівів пірнув у воду.

Яким же чином павук примудрився не захлинутися за цей час? Відповідь проста: у нього був з собою джерело повітря. Річ у тім, що черевце і кінцівки Trechalea extensa покриті дрібними волосками, і, коли тварина різко йде під воду, повітря між волосками не встигає витіснитися водою і залишається поруч з тілом павука, формуючи сріблясту плівку. Завдяки такій повітряній “подушці” павук не тільки вільно дихає під водою, але і втрачає менше тепла — адже у повітря низька теплопровідність.

До слова, впертих дослідників павукові зусилля не зупинили: зацікавившись дивною поведінкою тварини, вони залишалися поруч з його укриттям, знімаючи все, що відбувається на камеру, і дочекалися моменту, коли втікач змушений був піднятися на поверхню за новою порцією кисню. Після цього павука все ж зловили і ретельно виміряли.

Результати дослідження опубліковані в журналі Ethology.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button