Екологія

В Арктиці почав випадати дощ замість снігу

Дощ випадатиме частіше за сніг в Арктиці в умовах кліматичної кризи, яка нагріває Північну крижану шапку планети.

Фото від anyaberkut

Про це йдеться у дослідженні міжнародної групи, передає theguardian.com.

«До кінця століття вся суша регіону і майже всі його моря отримають більше опадів, ніж снігу, якщо світ прогріється на 3°C, – зазначають науковці. – Навіть якщо глобальне підвищення температури збережеться на рівні 1,5 °C або 2 °C, в районах Гренландії і Норвезького моря все одно будуть переважати дощі».

Вчені були вражені у серпні, коли вперше за всю історію спостережень на вершині величезної крижаної шапки Гренландії пішов дощ.

У дослідженні використовувалися новітні кліматичні моделі, які показали, що перехід від снігу до дощу відбудеться на десятиліття швидше, ніж передбачалося раніше, причому осінь продемонструє найбільш різкі сезонні зміни. Наприклад, було виявлено, що у центральній Арктиці восени будуть переважати дощі до 2060 або 2070 років, якщо викиди вуглецю не будуть скорочені, а не до 2090 року, як передбачалося більш ранніми моделями.

За словами дослідників, наслідки переходу були “глибокими”: від прискорення глобального потепління і підвищення рівня моря до танення вічної мерзлоти, затоплення доріг і масового голоду північних оленів і Карібу в регіоні. Вчені вважають, що швидке нагрівання в Арктиці також може призвести до посилення екстремальних погодних явищ, таких як повені і хвилі спеки в Європі, Азії та Північній Америці.

“Те, що відбувається в Арктиці, там не залишається, – сказала Мішель Маккрісталл з Університету Манітоби в Канаді, яка очолювала нове дослідження. – Ви можете подумати, що Арктика далека від вашого повсякденного життя, але насправді температура там піднялася настільки, що це матиме вплив далі на південь».

У центральній Арктиці, де снігопади повинні бути протягом усього осіннього періоду, спостерігається більш ранній перехід до дощу, наголошують вчені. «Арктика з дуже сильними снігопадами дуже важлива для всього в цьому регіоні, а також для глобального клімату, тому що вона відбиває багато сонячного світла”, – пояснюють науковці.

За словами професора Джеймса Скріна з Університету Ексетера у Великобританії, який входив до дослідницької групи, якщо глобальне потепління не буде зупинено, замерзлі моря в Арктиці стануть відкритою водою, дощ замінить сніг.

Вчені вже згодні з тим, що у майбутньому кількість опадів в Арктиці значно збільшиться, оскільки все більше води випаровується з все більш теплих і вільних від льоду морів. Але дослідження, опубліковане в журналі Nature Communications, показало, що переважатиме дощ, який восени до 2100 року збільшиться більш ніж в три рази, якщо викиди не будуть скорочені.

За прогнозами вчених, перехід від Арктики зі снігом до Арктики з переважанням опадів влітку і восени відбудеться на десятиліття раніше і при більш низькому рівні глобального потепління, потенційно нижче 1,5°C, з глибокими кліматичними, екосистемними і соціально-економічними наслідками.

Сніг відіграє важливу роль у виробництві морського льоду кожну зиму, тому менше снігу означає менше льоду і більше тепла, що поглинається відкритими океанами. Дослідження показує, що на південному узбережжі Гренландії посилюються дощі. Це може ще більше прискорити сповзання льодовиків в океан і подальше підвищення рівня моря, що загрожує багатьом прибережним районам.

Велика частина суші в Арктиці – це тундра, де грунт був постійно заморожений, але більше дощів змінило б це. “Ви покладете теплу воду в землю, яка може розтопити вічну мерзлоту, і це матиме глобальні наслідки, тому що, як ми знаємо, вічна мерзлота – це дійсно великий поглинач вуглецю і метану”, – сказав Мішель Маккрісталл.

Наслідки в регіоні включають танення життєво важливих крижаних доріг, збільшення кількості повеней і голод для стад тварин. Коли дощ падає на сніг, а потім замерзає, це зупиняє годування тварин. “Північні олені, карібу і вівцебики не можуть пробитися крізь шар льоду, тому вони не можуть дістатися до трави, необхідної їм для життя”, – сказала вона.

Однак Гевін Шмідт з Інституту космічних досліджень НАСА імені Годдарда в США заявив, що твердження про більш швидкі зміни “не підтверджується”, оскільки деякі з нових кліматичних моделей прогнозують тепліші, ніж очікувалося, температури у майбутньому.

Натхнення: ecotown.com.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button