Всесвіт

В атмосфері Юпітера помітили циклічні зміни температури

Справжніх сезонів на Юпітері немає, проте дані багаторічних спостережень показали, що «погода» на гігантській планеті змінюється досить регулярними циклами. І, немов на Землі, потепління атмосфери в одній півкулі відбувається одночасно з похолоданням в іншій.

Тропосферні Хмари Юпітера в ІЧ – діапазоні: знімок телескопа VLT / ©ESO, Leigh Fletcher

У міру річного руху Землі навколо Сонця на планеті один сезон змінює інший. Відбувається це завдяки положенню осі обертання Землі: вона не перпендикулярна площині орбіти, а відхилена приблизно на 23°, тому в різні пори року різні ділянки поверхні отримують то більше, то менше сонячної енергії. На Юпітері цього не відбувається, оскільки його вісь відхилена всього на 3°, і різниця в освітленості практично непомітна. Проте багаторічні спостереження за атмосферою газового гіганта показали, що і для місцевого клімату характерні більш-менш регулярні коливання. Про це розповідається в новій статті, опублікованій в журналі Nature Astronomy.

Ключовою частиною атмосфери Юпітера можна назвати верхні шари її тропосфери, саме на цій висоті знаходяться хмари. Світлі жовто-білі хмари пов’язані з порівняно низькою температурою, а темні червоно-бурі — з більш теплою. Автори нового дослідження використовували дані наземних телескопів і апаратів, які вивчали Юпітер поблизу, щоб зібрати інформацію про інфрачервоне випромінювання теплих частин тропосфери. Набір інструментів, на які спиралися вчені, включає телескопи IRTF, VLT і Subaru, зонди Pioneer 10 і 11, Voyager.

Це дозволило простежити їх температуру протягом трьох повних річних оборотів планети навколо Сонця, кожен з яких триває близько 12 земних років. З’ясувалося, що вона коливається більш-менш регулярними циклами, один з яких триває близько чотирьох років, інший — сім-дев’ять років, третій — 10-14 років. Причому, як і при зміні сезонів на Землі, потепління на певних широтах північної півкулі відбувається одночасно з похолоданням на тих же широтах південної, і навпаки.

З урахуванням того, що Юпітер на порядки більше Землі, такий «далекий зв’язок» погоди його півкуль виглядає особливо вражаючим. Чому це відбувається, поки не відомо.

“Ми відкрили лише частину пазла, сам факт того, що в атмосфері існують природні коливання, — розповів Лі Флетчер (Leigh Fletcher), один з авторів роботи. – Щоб з’ясувати, що саме викликає ці процеси і чому вони розвиваються саме на тих масштабах часу, нам будуть потрібні нові спостереження всього, що відбувається і над, і під шаром хмар».

Можливо, підказка ховається в юпітеріанській стратосфері, у верхніх шарах атмосфери газового гіганта. Вчені помітили, що зростання температури на цій висоті супроводжується її падінням нижче, в тропосфері, і навпаки. Саме через стратосферу можуть бути пов’язані віддалені один від одного області різних півкуль цієї планети.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button