Земля

В Австралії знайшли жуків, що ходять по поверхні води догори ногами (відео)

Біологи виявили дрібних комах, які пересуваються по поверхневій плівці водойм знизу, як по стелі.

© Udo Schmidt, Flickr

Для дрібних істот поверхня води далеко не так проникна, як для нас. Водоміри легко ковзають по ній, користуючись поверхневим натягом. А біологи Джон Гулд (John Gould) і Хосе Вальдес (Jose Valdez) виявили, що деякі жуки здатні переміщатися по цій плівці знизу і прекрасно себе почувають, постійно «ходячи по стелі». Таку поведінку вчені описують в статті, опублікованій в журналі Ethology.

Австралієць Гулд випадково звернув увагу на цих крихітних жуків, працюючи в експедиції в Національному парку Уотаганс в провінції Новий Південний Уельс. Йому вдалося відразу зняти, як комаха рухається по плівці води, спокійнісінько змінюючи напрямок, зупиняючись і знову продовжуючи хід. І все це – догори ногами. За словами вченого, в науковій літературі подібну поведінку досі описували мало.

© John Gould, Science News

За підтримки колеги з Німеччини Хосе Вальдеса Гулд визначив комаху як представника водобрідок (Hydraenidae) – дрібних (зазвичай в один-три міліметри) водних жуків. Вчені вважають, що триматися «на стелі» їм допомагає бульбашка повітря, яку вдалося розглянути на розгорнутому вгору черевці. Вона притискає комаху до поверхневої плівки, дозволяючи відштовхуватися від неї лапками. Однак для кращого розуміння цього механізму знадобляться нові дослідження анатомії і морфології кінцівок жука, а також їх гідрофобних властивостей. Можливо, саме тіло водобродкі гідрофобне, а лапки – гідрофільні.

Автори вважають, що така незвичайна здатність дозволяє жукам залишатися у воді, але триматися на максимальному видаленні від місцевих хижаків, які ведуть полювання ближче до дна. Можливо, в разі небезпеки комахи здатні перескакувати на протилежний бік поверхневої плівки і рухатися вже звичайним чином, як ті ж водоміри.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button