Земля

Вчені хочуть використати проти комарів бактеріологічну зброю

США незабаром можуть стати першою країною, що використовує бактеріологічну зброю проти комарів, які поширюють віруси, такі як Зіку, денге і чикунгунья.

a3221d7ecf0a008db75a2c88b374ef04

Американське агентство з охорони навколишнього середовища (EPA) приймає заявки від біотехнологічних компаній на реалізацію проекту по використанню бактерій Wolbachia pipientis проти азіатського тигрового комара (Aedes albopictus). Очікується, що вольбахія спрацює як пестицид, знищуючи тільки шкідливих комах і залишаючи в живих інших комах.

План, що отримав назву «MosquitoMate», включає вирощування москітів, заражених спеціальним штамом вольбахії, і подальший запуск їх в природне середовище. В результаті спарювання інфікованих самців з самками з дикої природи комахи відкладуть нежиттєздатні яйця — порушення в чоловічих хромосомах зроблять неможливим появу личинок. Випускаючи все нові партії інфікованих самців, вчені сподіваються поступово ліквідувати популяцію тигрових комарів.

В даний час у восьми країнах зареєстровані випадки мікроцефалії та інших вроджених дефектів, імовірно викликаних вірусом Зіку.

«Чим більше ефективних інструментів опиниться в наших руках, тим краще, тому ми обов’язково дамо шанс вольбахії. Зрозуміло, план по застосуванню цього засобу повинен бути розроблений у всіх подробицях», — заявив Том Скотт (Tom Scott), ентомолог з Університету Каліфорнії, зайнятий в проекті.

У ході проекту «MosquitoMate» за останні три роки вольбахія була випробувана проти комарів вже в трьох штатах. Ентомолог з Університету штату Кентуккі Стівен Добсон (Stephen Dobson) стверджує, що в районах, де проводилися випробування технології, популяція комарів знизилася більш ніж на 70%.

Проект «MosquitoMate» не зустрів серйозного опору серед американської громадськості, чого не можна сказати про його британський аналог, який розробляється компанією Oxitec. Жителі королівства розгорнули широку кампанію в Інтернеті та ЗМІ, а також подали петицію проти використання генетично модифікованих комарів — на відміну від американського проекту, стратегія Oxitec включає зміну комариного геному, яке повинно перешкоджати розмноженню комах.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button