Земля

У павуків виявили феноменальний слух

Павуки, від природи позбавлені барабанних перетинок, виявилися власниками феноменального для їх розмірів слуху — вони здатні чути звуки в радіусі п’яти метрів, включаючи низькочастотне дзижчання хижих комах.

ce44befbefbadc04a14b7b53c4f0a2aa
Вчені з США проводили експерименти над павуками-скакунами виду Phidippus audax з метою спостереження за тим, як відбувається запис сигналів нейронів, що відповідають за роботу очей і сприйняття візуальної інформації. Вважалося, що ці тварини орієнтуються в просторі в першу чергу завдяки своїм гігантським очам і відчуттям дотику.

Коли Гіл Менда, нейрофізіолог з Корнельського університету, став фіксувати сигнали більш глибокої частини мозку, він відійшов і випадково зачепив стілець, порушивши тишу лабораторії. У той же момент з динаміків, підключених до нейронів, долинули звуки, які вказують на включення нервових клітин. Помітивши це, він посунув стілець ще раз, і нейрони знову зреагували на скрип.

Ентомологам давно було відомо, що вуха павукам замінює безліч чутливих волосків на ногах, які аналогічно барабанній перетинці починають вібрувати у відповідь на звукові вібрації повітря. Але до цих пір вчені вважали, що павуки таким чином можуть чути звуки лише з відстані в кілька сантиметрів. Однак стілець перебував в іншому кінці кімнати. Так, завдяки щасливому випадку, вдалося з’ясувати, що нейрони членистоногих реагують на звуки в радіусі п’яти метрів, а це відстань більше довжини їх тільця в 350 разів!

Щоб переконатися, що павуки справді чують тільки волосками, вчені спеціально торкалися до них, на що отримували відповідну електричну активність тих же самих нейронів. Досліди в кімнаті з оббивкою на стінах, що перешкоджають виникненню еха, показали, що вторинні звукові хвилі ніяк не впливають на результат.

Крім того, коли павуки-скакуни чули звуки в діапазоні від 80 до 400 Гц, тобто дзижчання або низький гул, то миттєво застигали на місці. Подібні вібрації крил характерні для паразитичних ос-наїзників та мух, що становлять загрозу для павуків. Швидше за все, це головна причина розвитку в них такої гостроти слуху. Наступні експерименти на інших видах павуків показали, що ця особливість властива не тільки скакунам.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button