Екологія

Вчені назвали регіон з найчистішим повітрям на планеті

Попри те що важко знайти місце на Землі, де повітря було б «первозданним» і незабрудненим в результаті згубної людської діяльності, фахівцям із США та Австралії це все ж вдалося.

Дослідницька група факультету атмосферних наук Університету штату Колорадо (США) і їх колеги з Австралії визначили регіон з найчистішим повітрям на Землі, в якому відсутнє аерозольне забруднення — результат діяльності людини.

Так, згідно з роботою, опублікованої в журналі PNAS, всупереч глобальному впливу антропогенних чинників, «первозданне» повітря все ж знайдено — в прикордонному шарі атмосфери, на рівні нижніх хмар над Південним океаном. Так називають сукупності південних частин Тихого, Атлантичного і Індійського океанів, що омивають Антарктиду.

У зв’язку зі швидкою зміною клімату, переважно обумовленою людською діяльністю, важко знайти який-небудь регіон на Землі, не порушений людьми. Як пояснюють вчені, вони припускали, що повітря в атмосфері над віддаленим Південним океаном, що оточує Антарктиду, буде найменше піддаватися антропогенному фактору і пилу з континентів.

«Ми вирішили використовувати бактерії в літньому повітрі над Південним океаном в якості діагностичного інструменту для визначення ключових властивостей нижньої атмосфери. <…> Аерозолі, які контролюють властивості хмар над Південним океаном, тісно пов’язані з біологічними процесами в ньому, а Антарктида, мабуть, ізольована від поширення мікроорганізмів з південних континентів. В цілому це говорить про те, що Південний океан — одне з небагатьох місць на Землі, на яке антропогенна діяльність мала мінімальний вплив», — каже Томас Гілл, співавтор дослідження.

Учені, що працюють на дослідному судні за програмою SOCRATES, брали проби повітря в морському прикордонному шарі, з нижньої частини атмосфери над океаном, упродовж всього маршруту — з півдня від Тасманії аж до льодів Антарктики. Потім, за допомогою секвенування ДНК, відстеження джерела і зворотних траєкторій дослідники визначали походження мікроорганізмів у повітрі: так з’ясувалося, що ці бактерії були «морськими», тобто потрапляли в атмосферу безпосередньо з океану.

«В Південному океані викиди морських бризок домінують над матеріалом, доступним для утворення крапель рідкої хмари. <…> Повітря над Південним океаном настільки чисте, що ми навіть не виявили достатньої кількості ДНК для роботи», — відзначають вчені.
При цьому автори впевнені в чистоті свого експерименту: на кожному етапі вони аналізували проби повітря «як дорогоцінні предмети», виявляючи виняткову обережність і роблячи все для запобігання забруднення бактеріальної ДНК в лабораторії та реагентах.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments