Наука

Вчені оцінили шанси чоловіка прожити довше жінки

Вибірка була по-справжньому масштабною: 199 популяцій на всіх континентах з 1751 по 2020 рік. Результати опубліковані в журналі BMJ Open.

Image by Petra from Pixabay

Вчені з Сідданського університету в Данії провели аналіз, що охопив період з 1751 по 2020 рік і 199 популяцій на всіх континентах нашої планети, щоб встановити статеві відмінності в тривалості життя на основі ймовірності того, що чоловік проживе довше жінки.

Статистика і численні попередні дослідження показали, що представниці так званої слабкої статі живуть в середньому на п’ять-шість років довше, і вже до 85 років на кожних чотирьох чоловіків припадає приблизно шість жінок. У віці 100 років це співвідношення становить більше двох до одного, а до 122 років — світового рекорду за тривалістю життя — рахунок дорівнює 1:0 на користь жінок.

Як припускали фахівці, чоловіки вмирають раніше через численні труднощі і стрес, хоча не те щоб жінки позбавлені таких проблем. Але вони, ймовірно, мають більш здорові звички, менше курять і п’ють, правильно харчуються. Не можна виключати і того, що пояснення лежить глибоко в області біології: багато вчених вважають, що на процес старіння впливає комплекс крихітних дефектів, наприклад пошкодження ДНК, або наявність другої X-хромосоми, або справа в рівні тестостерону.

Однак, все виявилося інакше, коли автори нової роботи взяли за основу для порівняння не очікувану тривалість життя — число років, які в середньому належало б прожити одній людині з покоління народжених в конкретний рік, якщо протягом життя цього покоління рівень смертності в кожному віці залишався таким, як в рік, для якого обчислений показник, — «статистику виживання», що оцінює ймовірність того, що людина з популяції з високим рівнем смертності переживе когось із популяції з низьким рівнем смертності.

«У випадкових парах, що складаються з новонародженої дитини чоловічої статі та новонародженої дитини жіночої статі, ймовірність того, що перший переживе другу, коливалася від 25 до 50 відсотків майже за всі роки, починаючи з 1751-го, і практично у всіх популяціях», — пишуть дослідники. У деяких випадках цей показник був навіть вище: в Ісландії 1891 року, в Йорданії в 1950-1954-х, Ірані в 1950-1964-х, Іраку в 1960-1969-х, Бангладеш, Індії і на Мальдівах до 1985-го, в Бутані 1995-2010-х.

Отже, за останні більш ніж 200 років один-два чоловіки з кожних чотирьох пережили жінок. Імовірність виявилася вищою в державах з низьким і середнім рівнем доходу, в той час якв той час, як в розвинених країнах вона падала до 1970-х років, а потім різко зростала у всіх популяціях.

У Сполучених Штатах шанси для представників “сильної статі” прожити довше оцінили в 40 відсотків з 2015 по 2019 рік. Причому тут роль зіграли сімейний стан і рівень освіти: чоловіки з ймовірністю в 39 відсотків обганяли жінок за тривалістю життя, якщо були одружені (інакше показник падав до 37 відсотків), в 43 відсотки — якщо закінчили вуз (39 відсотків, якщо вони не мали диплом середньої школи). Що ще дивніше, одружені з вищою освітою мали перевагу перед незаміжніми, які отримали лише середню освіту.

Проте рівень смертності серед жінок в цілому падав швидше, ніж серед чоловіків молодше 50 років, особливо в першій половині XX століття — в основному через зниження дитячої смертності. Відомо, що в розвинених державах при народженні хлопчики помирають частіше дівчаток, хоча з 1970-х цей розрив скорочується.

Крім цього, вчені підтвердили, що чоловіки в 20-30 років більше схильні до нещасних випадків і ризику бути вбитим. До того ж вони частіше п’ють і курять, внаслідок чого до 60 років у них зростає ймовірність розвитку раку. “Нехай очікувана тривалість життя чоловіків, як правило, нижче, ніж у жінок, а рівень смертності зазвичай вище в будь-якому віці, у них є значний шанс пережити жінок. Ці результати кидають виклик сформованій думці про те, ніби чоловіки живуть не так довго, як жінки, і оголюють більш тонку нерівність в тривалості життя між статями», — підсумували дослідники.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button