Земля

Тепла течія руйнує найбільший крижаний щит Антарктиди

Дослідники показали, як зміни температури і напрямку течій в Південному океані впливають на стабільність крижаного щита Східної Антарктиди.

An aerial shot of icebergs in Antarctica under cloudy sky

Вчені з Університету Саутгемптона проаналізували дані океанографічних спостережень за останні 90 років. Дослідження показало, що зміна напрямку вітрів вплинула на напрямок течій. Через це теплі води прямують у бік крижаного щита Східної Антарктиди.

У своїй роботі вчені вивчили підльодовиковий басейні Аврори, який знаходиться в Індійському океанському секторі Східної Антарктиди. Велика частина цього басейну знаходиться нижче рівня моря, а тому його руйнування може призвести до його істотного підйому.

Айсберги в Східній Антарктиді. Фото: Joel B Pedro, University of Southampton

Дослідники виявили, що з початку минулого століття океан над континентальним схилом потеплішав на 2-3 °C. Дослідники вважають, що ця зміна викликана багаторічним зміщенням західних вітрів до полюса над Південним океаном. Ця зміна широти вітру призводить до зміщення до полюса південної частини Антарктичної циркумполярної течії, а це означає, що тепліша вода переміщається ближче до Антарктиди.

“Наші спостереження перед льодовиком Вандерфорд показують, що ця тепла вода, також відома як циркумполярна глибинна вода, замінює більш холодну щільну шельфову воду. Ми точно не знаємо, як відбувається цей масообмін води, однак зниження солоності в міру танення води, ймовірно, відіграє важливу роль”, – говорить Лаура Еррайс-Боррегеро, дослідник і співавтор роботи

Дослідники вважають, що зміна температури в Східній Антарктиді і руйнування льодовикового щита істотно вплине на рівень моря. Реакція цього басейну на зміну клімату – одна з найбільших невизначеностей у поточних прогнозах підвищення рівня моря до 2100 року, додає Еррайс-Боррегеро.

Айсберги в Східній Антарктиді. Фото: Joel B Pedro, University of Southampton

Щоб зберегти стабільність Антарктичного крижаного щита, потрібно обмежити потепління на рівні нижче 1,5 °С. У цьому випадку середній рівень моря не підніметься вище 0,5 м до 2100 року, вважають автори роботи.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button