Наука

Вчені розповіли про користь гусячої шкіри

Гусяча шкіра — феномен, який досі незрозумілий вченим. Багато хто вважає його пережитком минулого. Група американських дослідників довела, що мурашки пов’язані з регуляцією стовбурових клітин і стимулюють ріст волосся.

Мурашки — дивний фізіологічний механізм. Довгий час вчені вважали його не непотрібним залишком еволюції: подібна реакція у ссавців піднімає шерсть, роблячи тварину візуально більшою. Крім того, приплив крові допомагає швидше зігрітися, тому ми покриваємося гусячою шкірою на холоді.

Вчені з Гарвардського університету проаналізували механізм появи мурашок, щоб зрозуміти, чи є у них інші, більш актуальні функції. Нове дослідження, опубліковане в журналі Cell, показує, як взаємодіють різні типи клітин як стовбурові клітини реагують на зміни у зовнішньому середовищі.

Команда провела кілька дослідів на мишах і з’ясувала, що м’язи, що скорочуються при появі мурашок, пов’язані з симпатичною нервовою системою. Вони реагують на холод і зв’язують нерви з волосяними фолікулами. Так, волосся стає дибки, і з’являється ефект гусячої шкіри.

Волосяний фолікул, симпатичний нерв (зелений) і м’яз (пурпурний) під мікроскопом / © Гарвардський університет

Система, яка відповідає за появу мурашок, пов’язана зі стовбуровими клітинами. При тривалому перебуванні на холоді вона стає надзвичайно активною і вивільняє більше нейротрансмітерів. Це змушує стовбурні клітини швидко регенерувати фолікули і вирощувати нове волосся, щоб в майбутньому захистити людину від обмороження.

«Стовбурові клітини потенційно можуть реагувати на різноманітні стимули окремих органів, всього організму або навіть зовнішнього середовища», — говорить біолог Я-Чі Сюй з Гарвардського університету.

Дослідники виявили двокомпонентну систему: нерв активує стовбурові клітини за допомогою нейромедіаторів, а м’яз дозволяє нервовим волокнам з’єднуватися з ними. Крім того, саме м’яз пов’язує нерви і волосяні фолікули, причому саме останні змушують м’яз збільшуватися.

«Ми виявили, що сигнал йде від самого волосяного фолікула, — зазначила біолог Юлія Шварц. — Він виділяє білок, який регулює утворення гладкої мускулатури, а вона, в свою чергу, притягує нерв».
Як м’язи (рожеві), симпатичний нерв (зелені) і стовбурові клітини волосяного фолікула (сині) реагують на холод / © Гарвардський університет

Поки у авторів дослідження є дані тільки про те, як цей механізм працює у мишей, але подібності в будові шкіри у них і інших ссавців, у тому числі людини, дозволяє думати, що в людей мурашки виконують ту ж функцію. Таке ж скорочення м’язів навколо волосяних фолікулів викликає появу невеликих горбків на шкірі. В ті часи, коли наші предки були покриті шерстю, це забезпечувало моментальний невеликий захист від холоду і посилювало його в довгостроковій перспективі.

Команда збирається продовжити дослідження, щоб зрозуміти, як стовбурові клітини реагують на інші умови зовнішнього середовища і поява на шкірі ран.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button