Наука

Вчені створили крем від обмороження

Новий склад успішно випробували на клітинних культурах і піддослідних мишах, захистивши їх від сильного холоду.

Фото від Vitalii_з Pixabay

Працюючи, відпочиваючи або подорожуючи на сильному морозі, не так вже й складно отримати обмороження. При глибокому зниженні температури живлення тканин киснем порушується, а в особливо важких випадках в них замерзає вода. Відбувається масова загибель клітин і некроз, здатний завдати безповоротні пошкодження організму. Однак ці небезпечні ефекти можна істотно знизити за допомогою спеціального “крему від обморожень”, створеного вченими з Індійського інституту геноміки та інтегративної біології (IGIB). Його рецепт і результати випробувань описані в статті, опублікованій в журналі ACS Applied Biomaterials.

Замислившись про такий крем, біохімік Мунія Гангулі (Munia Ganguli) і її колеги згадали про кріопротектори, які широко використовуються в лабораторній практиці для запобігання утворенню льоду в живих культурах. Диметилсульфоксид (ДМСО) здатний проникати в клітини і перешкоджає замерзанню води всередині них. Полівініловий спирт (ПВС) працює в міжклітинному просторі, захищаючи від льоду клітинні мембрани.

Поставивши експерименти з клітинними культурами “в пробірці”, вчені визначили оптимальну кількість ДМСО і ПВС, яка найпомітніше знижує їх смертність при температурах нижче нуля. Так була знайдена основа рецептури: 2% ДМСО і 1,6 мг/мл ПВС — з виживаністю клітин близько 80 відсотків. Більш уважний аналіз показав, що і стан клітин, і поділ після сильного холодового стресу залишається нормальним, якщо вони оброблені таким поєднанням. Вчені назвали його SynAFP.

Далі Гангулі і її співавтори змішали SynAFP зі звичайним кремом “алое вера” і перейшли до дослідів на мишах, наносячи його за 15 хвилин перед тим, як помістити тварин на мороз. Засіб працювало і тут, помітно знижуючи число і розміри обморожених ділянок, пошкодження тканин і запалення, в порівнянні з мишами, які не отримували нового крему.

На жаль, при більш ранньому нанесенні крему – за пів години до впливу холоду — ці ефекти були практично непомітні. Але досліди показали, що намазатися їм зайвий раз нешкідливо, у тварин така процедура не викликала ніяких видимих побічних ефектів. Втім, ефективність і безпеку SynAFP на людях ще належить підтвердити.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button