Наука

Вчені створили спеціальну харчову плівку, яка може сама вбивати бактерії

Міжнародна група вчених з Австралії та Японії створила спеціальні харчові плівки, на яких не можуть виживати бактерії. Вони знадобляться при перевезенні м’яса і молочних продуктів для продовження їх терміну придатності і поліпшення якості і безпеки.

Вчені з Мельбурнського Королівського технологічного університету (Австралія) спільно з колегами з Японії розробили спеціальне антибактеріальне нанопокриття, призначене для перевезення харчових продуктів. Дослідження опубліковано в журналі ACS Applied Nano Materials.

Річ у тому, що більше 30% продуктів харчування псуються і викидаються через зростання бактерій всередині упаковки. В результаті виходить, що людство виробляє величезну кількість харчових відходів — це дорого і неекологічно. І щоб збільшити термін придатності упакованої продукції (особливо м’яса і молочних продуктів), дослідники шукають способи поліпшення якості, безпеки та цілісності пакувальних засобів.

Провідний автор дослідження, професор з Мельбурнського Королівського технологічного університету Олена Іванова розповіла, що у своїй роботі вони з колегами спиралися на унікальні властивості крил бабок і цикад. Виявляється, на їх поверхні розташовується величезна кількість крихітних шипів, які можна порівняти з розмірами бактерій. І коли такі бактерії осідають на крилі, ці нанорозмірні шипи встромляються в них і розривають їх мембрани, через що бактерії гинуть.

Цей процес можна порівняти з розтягуванням латексної рукавички — якщо її сильно натягнути і надіти на що-небудь гостре, вона порветься, пояснюють вчені. Ось такий природний захисний механізм.

Австралійські дослідники вивчили безліч малюнків на крилах бабок, щоб визначити, який з них найбільш ефективно знищує бактерії. Далі ці дані були передані японським колегам, щоб ті придумали, як відтворити ці візерунки на пластиковому полімері. Виходить, що якщо наносити такі наноструктури на харчову плівку, то бактерії не зможуть осісти на її поверхні, а значить, продукти будуть довше залишатися свіжими.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button