Наука

Вчені закликали захиститися від біологічних загроз із космосу

Біологи вкотре вказали на небезпеку вторгнення інопланетних організмів та відправлення до космосу земних, і рекомендували боротися з загрозою з урахуванням минулого досвіду зустрічей з інвазивними видами.

Earth in Space Фото Від Shutter2U

Сьогодні навколоземна орбіта стала доступною як ніколи. Космічні туристи вирушають у політ на приватних ракетах та кораблях, державні агенції планують розгортання постійної бази на Місяці, а Ілон Маск націлився і на освоєння Марса. Однак цей процес несе нові небачені загрози, і на одну з них звернули увагу австралійські вчені. стаття яких опублікована в журналі BioScience.

Передусім, Ендрю Вулно (Andrew Woolnough) з Мельбурнського університету та його колеги зазначають, що інопланетні організми здатні випадково потрапити на Землю на борту одного із численних космічних апаратів. Якщо він знайде тут відповідні умови й жодних небезпечних для себе загроз, його вторгнення може завдати величезної шкоди біосфері планети.

Здається, австралійським біологам це особливо близько: колись ізольований континент з унікальними ендемічними екосистемами пережив і переживає цілий ряд вторгнень інвазивних тварин та рослин з інших частин світу. Шанси на подібну навалу з космосу мізерно малі – особливо з огляду на те, що ми досі не виявили жодного позаземного організму. Проте вчені вважають, що загроза настільки велика, що ставитися до такої можливості варто вкрай серйозно. Вже показано, що в умовах космічного простору бактерії мутують набагато швидше, стаючи стійкішими й навіть набуваючи резистентності. до антибіотиків. Принесені на Землю вони можуть становити особливу загрозу.

Щось подібне вже відбувається: у «чистих» кімнатах, де йде збирання космічних апаратів, що знаходять масу мікробів, а у 2019 р. ізраїльський стартап Beresheet взагалі вразив світ, без жодного попередження відправивши у політ тихоходок на борту свого місячного зонда. Не дивно, що Ендрю Вулно та його співавтори називають існуючі протоколи біологічної безпеки недостатніми й закликають до введення більш суворих процедур та вимог до захисту планети (Panel on Planetary Protection), однак до її роботи не залучили жодного біолога, спеціаліста з інвазій. Тим часом вважають учені, саме ці знання необхідні для розробки адекватних заходів біобезпеки, які захистять земне життя від нових, небачених раніше загроз.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments