Всесвіт

“Вебб” побачив “танець” масивних галактик у ранньому Всесвіті (фото)

Дослідники знайшли щільне скупчення об’єктів на знімках раннього Всесвіту, отриманих космічним телескопом «Джеймс Вебб».

Європейське космічне агентство представило результати дослідження раннього Всесвіту, проведене на основі зображень, отриманих космічним телескопом «Джеймс Вебб». Астрофізики виявили скупчення масивних галактик, які формуються навколо надзвичайно червоного квазара.

Квазари – це рідкісний, неймовірно яскравий тип активного галактичного ядра (АЯГ). Вважається, що такий об’єкт знаходиться на етапі формування. При цьому надмасивна чорна діра, яка знаходиться в центрі АЯГ активно поглинає навколишню речовину, формуючи акреційний диск.

Червоний квазар SDSS J165202.64+172852.3. Зображення в центрі складається з чотирьох вузькосмугових зображень (крайня права панель), отриманих в режимі спектроскопії інтегрального поля приладу nirspec телескопа «Вебб». Зображення: ESA / Webb, NASA, CSA, D. Wylezalek, A. Vayner & the Q3d Team, N. Zakamska

Світло, що йде від квазара SDSS J165202.64+172852.3, досягло Землі за 11,5 млрд років тому. Це означає, що зараз ми спостерігаємо його таким, яким він був на ранніх етапах розвитку Всесвіту. Цей квазар є одним з найпотужніших відомих галактичних ядер, які були помічені на такій екстремальній відстані.

Зазвичай квазари випромінюють величезну кількість світла на всіх довжинах хвиль, але SDSS J165202.64 + 172852.3 належить до незвичайного червоного класу. Червоне світло від цього АЯГ ще більше зміщується в бік випромінювання з більшою довжиною хвилі через червоне зміщення. Саме тому “Вебб”, що володіє унікальною чутливістю в інфрачервоному діапазоні, ідеально підходить для вивчення квазара.

Використовуючи спостереження космічного телескопа, вчені відкрили три галактичних компаньйони, що оточують АЯГ. Ці галактики обертаються одна навколо одної на неймовірно високих швидкостях, що свідчить про наявність великої маси. Те, наскільки щільно вони упаковані в області, що оточують квазар, робить цю групу однією з найбільш щільних відомих областей формування галактик в ранній Всесвіті, підсумовують вчені.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments