Всесвіт

Вчені знайшли роздуту планету поруч із зіркою, яка скоро помре

Група астрономів виявила екзопланету, яка трохи більше Юпітера, але в два рази важче його. Знахідка докладно описана в статті, опублікованій на сайті препринтів arXiv.org.

Міжнародна група астрономів виявила нову роздуту екзопланету, гарячий Юпітер, в рамках проекту транзитного дослідження наступного покоління (Next-Generation Transit Survey, NGTS). Інопланетний світ, який назвали NGTS-21b, приблизно на 30% більше і в два рази масивніше Юпітера.

Так звані “гарячі юпітери” за характеристиками схожі з найбільшою планетою Сонячної системи, але їх період обертання становить менше 10 днів. Такі екзопланети відрізняються високими температурами поверхні, оскільки дуже близько обертаються навколо батьківських зірок.

Тепер група астрономів на чолі з Дугласом Р. Алвесом з Чилійського університету в Сантьяго, Чилі, повідомляє, що виявила новий позасонячний об’єкт такого типу, який назвали NGTS-21b. Під час спостереження K-карлика з низьким вмістом металів вони виявили сильний транзитний сигнал. Його планетарну природу підтвердили в ході подальших спостережень.

Крива блиску. Надано: Алвес та ін., 2022 р.

Радіус NGTS-21b — 1,33 радіуса Юпітера і 2,36 його маси, а щільність — на рівні 1,25 г/см3. Планета обертається навколо зірки приблизно кожні 37 годин на відстані близько 3,5 млн км. Це означає, що NGTS-21b виключно гаряча екзопланета — її рівноважна температура оцінюється приблизно в 1 357 кельвінів (1 083,850 °C).

Вчені підкреслили, що параметри NGTS-21b вказують на те, що це роздутий масивний гарячий Юпітер. Деякі планети-гіганти збільшуються в розмірах, коли їх батьківські зірки знаходяться в кінці життєвого шляху. А вік NGTS – 21 якраз оцінюється в 10 млрд років.

Роздуті планети відомі астрономам вже майже два десятиліття, але дотепер неясно, що викликає процеси інфляції. В цілому, є дві теорії – вчені вважають, що вона викликана виділенням енергії від зірки-господаря, або внаслідок гальмування охолодження планети.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments