Всесвіт

“Веббу” вже будують заміну: подивіться, на що здатний новий гігантський телескоп (фото+відео)

Величезний телескоп Магеллана став на крок ближче до того, щоб стати найбільшим з коли-небудь побудованих.

 

“Гігантський Магелланів телескоп” (Giant Magellan Telescope, GMT) оснащений одними з найбільших дзеркал, коли-небудь створених. Це забезпечить неймовірну якість зображень навіть найвіддаленіших галактик.

Що відомо про новий телескоп?

“Гігантський Магелланів телескоп” принципово відрізняється від “Хаббла” і “Джеймса Вебба” — це наземна обсерваторія. Згідно з планом, будівництво завершиться в середині 2020-х, а перші виміри стартують в 2029 році.

Джерело: Giant Magellan Telescope

В якості елемента, що збиратиме світло, буде використовуватися система з семи первинних дзеркал діаметром 8,4 м і вагою 20 тонн кожне. На сьогодні це найбільші дзеркала в історії. Для порівняння, зараз “Вебб” вважається найбільшим космічним телескопом з найбільшим дзеркалом (воно сегментоване, а загальний діаметр становить 6,5 метра). Однак найбільше монолітне дзеркало з коли-небудь запущених людством – у телескопа “Гершель”, його діаметр становить 3,5 метра.

Що відбувається з телескопом зараз?

Нещодавно телескоп “Магеллан” отримав додаткове фінансування – $205 млн. Кошти проект отримав від всесвітнього консорціуму, зокрема – від Наукового Інституту Карнегі, Гарвардського університету, дослідницького фонду Соуло, Техаського університету в Остіні, а також Аризонського і Чиказького університетів. Цей раунд спільного інвестування – один з найбільших з моменту створення наземної обсерваторії.

Гроші вкладуть у створення масивної 12-поверхової телескопа в 2025 році, удосконалення семи основних дзеркал телескопа в лабораторії Річарда Ф. Кэриса в Аризонському університеті, а також будівництво одного з найбільш технологічно складних наукові спектрографів в Техаському університету.

Фінансування схвалено після оцінки Giant Magellan Telescope в якості ключового партнера Програми надзвичайно великих телескопів США, проведеної Astro2020 Decadal Survey Національної академії наук.

Порівняння з телескопом “Вебб”

“Гігантський Магелланів телескоп”, який будується в обсерваторії Карнегі Лас Кампанас в Чилі, більше, ніж будь-який попередній оптичний телескоп. Він дозволить астрономам заглянути далі в космос і побачити картинку більш чіткою. Крім того, що він в 200 разів могутніше, ніж сучасні дослідницькі обсерваторії, площа збору світла «Магеллана» буде в 10 разів більше, ніж у «Вебба». А просторовий розрішення – в чотири рази.

На що ж він здатний?

Телескоп “Магеллан” надасть безпрецедентні знімки космосу. Все завдяки екстраординарній кутовій роздільній здатності, передовій спектрографії та висококонтрастним камерам. Наступним етапом в розумінні фізики і хімії найдрібніших джерел світла в космосі, які виявить «Вебб», стане телескоп «Магеллан».

Порівняння якості зображення невеликої ділянки неба, який буде спостерігати космічний телескоп “Джеймс Вебб” (ліворуч), і імітація зображення з «Гігантського Магелланова телескопа» з використанням адаптивної оптики для досягнення обмеженої дифракції видимості з Землі (праворуч).
Джерело: Giant Magellan Telescope

Серед його завдань – пошук ознак позаземного життя в атмосферах потенційно населених планет, вивчення найбільш ранніх галактик, а також збір інформації, яка вирішить загадки темної матерії, темної енергії, чорних дір і створення самого Всесвіту.

Ми не самотні?

Як зазначив доктор наук Уолтер Мессі, голова ради директорів Giant Magellan Telescope в прес-релізі, «гігантський Магелланів телескоп» «розсуне межі астрономії, роблячи майбутнє реальністю».

“Він допоможе відповісти на найголовніші питання науки, в тому числі “Чи самотні ми у Всесвіті””, — додав він.

Джерело: Giant Magellan Telescope

Майбутні космічні подорожі також стануть можливими завдяки “гігантському Магеллановому телескопу”. Обсерваторія діаметра 25,4 метра забезпечить найповніше уявлення про наш Всесвіт. Вчені зможуть більше дізнатися про походження хімічних елементів космосу, проллють світло на загадки темної матерії і вперше підтвердить наявність життя в інших світах.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments