Екологія

Вічна мерзлота почала танути. Чим це загрожує?

Сьогодні складно знайти людину, яка нічого не чула про танення арктичних льодів. Але крім усім відомих льодовиків в деяких частинах нашої планети є вічна мерзлота — підземний лід і холод, які проникають в глибину надр землі на сотні метрів. Вічна мерзлота — це підземний шар кріосфери Землі — особливої природної оболонки з негативною температурою і ґрунтовим льодом. Це найбільш загадковий і таємничий лід на Землі і досі вчені не можуть точно сказати, як саме вони утворюються. І поки одні дослідники шукають відповідь на це питання, інші звернули увагу на те, що вічна мерзлота тане. А це дуже погано для всіх нас.

Як швидко тане вічна мерзлота?

Згідно з результатами дослідження, опублікованого в журналі Nature Geoscience, через танення вічної мерзлоти в Арктиці з’являються дірки в ландшафті. Однак це лише пів біди. Як пише видання Wired, згідно з поточними оцінками викидів вуглецю з-за різкого танення вічної мерзлоти отримані дані необхідно подвоїти. У минулому міжурядова група експертів ООН зі зміни клімату (МГЕЗК) не розглядала феномен термокарст — деградованої землі, розореної раптовою відлигою. Коли вічна мерзлота, яка підтримує ґрунт, зникає, схили пагорбів руйнуються з-за чого раптово з’являються величезні провали.

Цей руйнівний ефект проходить через метри вічної мерзлоти і займає лічені місяці або кілька років. У минулому вважалося, що вічна мерзлота тане всього кілька сантиметрів протягом десятиліть. Швидке танення вічної мерзлоти стає не лише причиною величезного викиду вуглецю в атмосферу Землі, але також руйнування ландшафту. Як пишуть дослідники, кількість вуглецю, який виділяється з невеликої кількості дірок в ландшафті достатньо велика, щоб подвоїти кількість шкідливих викидів, тим самим посилюючи негативний ефект зміни клімату.

Стрімкі зміни

Згідно з отриманими результатами, різке танення вічної мерзлоти очікується менш ніж у 20% зони вічної мерзлоти, однак через колапс ґрунту, швидкої ерозії та зсувів кількість шкідливих викидів може значно збільшиться. Раптове відтавання вічної мерзлоти виділяє вуглець і вивільняє величезну кількість метану — потужного парникового газу. Таким чином, якщо раптові відлиги будуть відбуватися тільки в 5% вічної мерзлоти, викиди будуть рівні набагато більшій площі, що може швидко змінити ландшафт: ліси можуть стати озерами протягом місяця, оскільки зсуви відбуваються без попередження, а невидимі дірки від метану можуть проковтнути снігоходи цілком. Всі екосистеми можуть перетворитися в один великий безлад, вважають вчені.

Вечная мерзлота начала таять. Чем это грозит?

Процеси, що відбуваються під час танення вічної мерзлоти руйнують ґрунт і ландшафт

У ході дослідження автори стали свідком швидких змін. Ба більше, вчені виявили, що при розрахунках кількості шкідливих викидів в атмосферу танення вічної мерзлоти не враховувалося. Впливу танення вічних льодів не представлено ні в одній з існуючих моделей. Вчені закликають колег включити дані про танення вічної мерзлоти у всі кліматичні моделі. Це необхідно для того, щоб запобігти гіршим наслідкам зміни клімату, з якими в майбутньому може зіткнутися людство.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button