Всесвіт

Відсутність іншопланетян поблизу Землі пояснили властивостями земної кори

Учені запропонували уточнити формулу рівняння Дрейка, що оцінює ймовірність розвитку позаземних цивілізацій у Чумацькому Шляху.

Міжнародна група дослідників вважає, що людство більш унікальне, ніж вважалося раніше. Знамените рівняння Дрейка, яке визначає кількість розумних цивілізацій у Чумацькому Шляху, недооцінює важливі чинники: наявність материків і океанів, а також руху літосферних плит.

Розроблене 1961 року астрономом Френком Дрейком рівняння визначає кількість цивілізацій, які “галасують” у космосі електромагнітними сигналами, які можна було б засікти із Землі. Формула враховує різні чинники. Серед них, наприклад, загальна кількість зірок, частка світил із планетними системами, частка планет, придатних для життя і багато інших.

Така оцінка передбачає, що цивілізації повинні зустрічатися досить часто, але жодна з них досі не була виявлена. Це протиріччя відоме як парадокс Фермі.

Дослідники зі США та Швейцарії припустили, що воно пов’язане з переоцінкою частки планет із живими організмами, на яких виникає розумне життя. Науковці запропонували два нові чинники, які були упущені. Вони вважають, що для розвитку складного і розумного життя на планеті потрібна “правильна” комбінація океанів і суші, а також – “розірвана” на окремі рухливі плити кора.

У міру руху плит вони стикаються або розходяться одна з одною, утворюючи гори, вулкани й океани. Ці зміни сприяють розвитку помірних погодних і кліматичних умов. Крім того, внаслідок вивітрювання поживні речовини потрапляють в океани. Створюючи і руйнуючи середовище проживання, тектоніка плит чинить помірний, але постійний екологічний стрес на розвиток і адаптацію видів.

Вчені також оцінили важливість для еволюції, що веде до появи розумних видів, існування на планеті протягом тривалого часу великих масивів суші та океанів. Еволюція від простого до складного багатоклітинного життя має відбуватися у воді, але для подальшого розвитку необхідний вихід на сушу.

Дослідники порахували, що серед населених екзопланет тільки від 0,02% до 1% містять оптимальну кількість води для формування материків і океанів. Тектоніка плит, що триває понад 500 млн років, також є вельми незвичною: не більше 17% придатних для життя планет.

Якщо перемножити ці фактори і врахувати їх у рівнянні Дрейка, загальний шанс виявлення розумної цивілізації знижується в 600-30 000 разів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button