Наука

Виявлена мозкова мережа, яка управляє свідомістю

Мозгова мережа, що складається з таламуса, поясної кори і кутових звивин, виявилася пов’язана з процесом втрати та повернення свідомості як під наркозом, так і під час природного сну.

мозок
Відмінності в мозковій активності між станами свідомості вивчалися за допомогою позитронно-емісійної томографії (ПЕТ) / © JNeurosci

Міжнародна група вчених провела два експерименти. Для першого відібрали 39 дорослих здорових чоловіків. Дослідники виміряли мозкову активність кожного добровольця методом позитронно-емісійної томографії, а потім ввели їх в стан наркозу за допомогою пропофолу або дексмедетомідину.

У другому експерименті вчені зробили те ж саме. Але активність мозку 37 добровольців зміряли під час фази повільного сну, а не наркозу. В середині кожного експерименту випробовуваних будили, щоб опитати. Нейробіологів цікавило, чи усвідомлювали добровольці, що відбувається навколо під час сну або наркозу, а також їх суб’єктивні переживання в процесі експериментів. Результати роботи опублікували в журналі JNeurosci.

Зміни показали активність мережі, що складається з таламуса, передньої і задньої поясної кори й кутових звивин. Ці області демонстрували менший приплив крові, коли учасник відключався, і більший – коли його будили. Патерн виявився вірним як для сну, так і для наркозу. Він також не залежав від речовин, які вводили добровольцям з першої групи, і їх концентрації. Це доводить, що мережа імперативна для людської свідомості і на зміни стан свідомості впливають не тільки сон і препарати.

«Спроба зрозуміти біологічну основу людської свідомості сьогодні вважається однією з найбільших проблем нейробіології», – зазначили автори дослідження. За їх словами, висновки попередніх досліджень були спутані через вплив на піддослідних наркотичних препаратів, поведінкової «несприйнятливості» і внутрішньо генерованої свідомості, а також порівняння рівнів активності мозку між різними станами.

«Ми представили дослідження, яке долає багато недоліків ранніх робіт і вперше розкриває нейронні механізми, що лежать в основі людської свідомості і його відриву від поведінкової реактивності – як під час анестезії, так і під час нормального сну, і у одних і тих же випробовуваних», – підсумували вчені.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments