Наука

Нова теорія свідомості може допомогти в лікуванні психічних розладів

Свідомість – це усвідомлення себе і навколишнього світу

Дослідники Бостонського університету не так давно запропонували нову теорію свідомості людини. Згідно з висновками вчених, всі дії, які вчиняє людина, вона робить на несвідомому рівні. А свідомість через пів секунди пригадує, що ж сталося. Вченим вдалося пояснити цілий ряд психічних феноменів, які дотепер не знаходили переконливої інтерпретації. Крім того, грунтуючись на своїй теорії, вчені запропонували цілий ряд методів лікування психічних розладів.

Не займайтеся самолікуванням! У наших статтях ми збираємо останні наукові дані і думки авторитетних експертів в області здоров’я. Але пам’ятайте: поставити діагноз і призначити лікування може тільки лікар.

Дослідники Бостонського університету розробили теорію свідомості, яка пояснює, чому вона виникла, для чого вона корисна, які розлади на неї впливають і навіть чому так складно дотримуватися дієти (і чинити опір іншим спонуканням).

«Наша теорія полягає в тому, що свідомість розвинулося як система пам’яті, яка використовується нашим несвідомим мозком, щоб допомогти нам гнучко і творчо представляти і планувати майбутнє», — каже провідний автор роботи Ендрю Бадсон. 

Бадсон пояснив, що він розробив цю теорію разом зі своїми співавторами, філософом Кеннетом Річманом і психологом Елізабет Кенсінгер, щоб пояснити цілий ряд явищ, які не можна зрозуміти за допомогою існуючих теорій свідомості.

«Ми знаємо, що свідомі процеси занадто повільні, щоб, наприклад, грати на музичних інструментах, займатися спортом і багатьма іншими видами діяльності, де потрібні блискавичні рефлекси. Але якщо свідомість не бере участі в таких процесах, то потрібно краще пояснення того, що ж воно робить», — говорить Бадсон, і відповідає на своє питання — «Що абсолютно нового в цій теорії, так це те, що вона передбачає, що ми не сприймаємо світ, не приймаємо рішення і не виконуємо дії безпосередньо. Ми робимо все це несвідомо, а потім — приблизно через пів секунди — свідомо згадуємо про це і робимо необхідні висновки на майбутнє».

Що таке свідомість

Свідомість — це пригадування або, як пишуть дослідники, «система свідомої пам’яті». Вона поступово розвивалася при вдосконаленні роботи гіпокампа, де зберігається епізодична пам’ять. Воно включає в себе і епізодичну, і семантичну, і робочу пам’ять, причому за різні моменти пам’яті відповідають різні регіони кори. Якщо робота «системи свідомої пам’яті» порушується і не узгоджується з несвідомими діями, — виникають неврологічні і психіатричні захворювання.

Несвідоме на першому місці

При подачі в тенісі швидкість м’яча в деяких випадках перевищує 200 км/год. Мозок спортсмена, який приймає м’яч, не встигає м’яч побачити і обробити інформацію. Проте тенісисти вміють м’яч відбивати.

На думку дослідників, всі наші рішення і дії насправді приймаються несвідомо, хоча ми обманюємо себе, вважаючи, що зробили їх свідомо. Ми, наприклад, можемо сказати собі, що збираємося з’їсти тільки одну ложечку морозива, і раптом помічаємо, що з’їли все. Тобто, наша свідомість не контролює наші дії.

«Навіть наші думки, як правило, не перебувають під нашим свідомим контролем. Через відсутність контролю нам може бути важко зупинити потік думок, що проходять через нашу голову, коли ми намагаємося заснути», — говорить Бадсон.

Бадсон і його співавтори, грунтуючись на своїй теорії, пропонують цілий ряд методик, які можуть бути корисні для клінічних досліджень і лікування пацієнтів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button