Наука

Як проходить процес очищення мозку від токсинів під час сну

Одночасне відключення мільярдів нейронів під час фази повільного сну змушують спинномозкову рідину омивати мозок, очищаючи його. Під час неспання подібне неможливо.

Image by Mylene2401 from Pixabay

Розуміння того, як саме виводяться токсини з мозку під час сну, відкриває нові можливості лікування та профілактики нейродегенеративних захворювань, таких як хвороба Альцгеймера.

Коли ми спимо, наш мозок проходить кілька стадій і фаз сну. У 2013 році був проведений експеримент на мишах, який показав, що поки гризуни спали, токсини, такі як бета-амілоїд, що сприяють хворобі Альцгеймера, знищувалися.

Але як саме ці токсини виводяться і чому цей процес відбувається тільки під час сну? В процесі залучена спинномозкова рідина, але що саме запускає процес очищення?

У пошуку причин допоміг апарат МРТ, в якому люди засипали з сіткою для зняття ЕЕГ на голові. При цьому фіксувалося кількість спинномозкової рідини, що вливається в мозок і виходить назад.

Під час повільної фази сну хвилі спинномозкової рідини омивають мозок. Саме свідчення ЕЕГ допомогли зрозуміти, чому. Під час повільної фази сну нейрони починають синхронізуватися, включаючись і виключаючись одночасно. Оскільки всі нейрони в якийсь момент припиняють роботу, їм не потрібно багато кисню. Це призводить до того, що в мозок надходить менше крові, а спинномозкова рідина заповнює звільнений простір.

Нейрони ніколи не вимикаються одночасно під час неспання. Таким чином, тиск в мозку не знижується настільки, щоб відкривати доступ хвилям спинномозкової рідини, які циркулюють навколо мозку і виводять з нього побічні продукти метаболізму. Тому приказка «У будь-якій незрозумілій ситуації лягай спати» цілком науково обґрунтована.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button