Всесвіт

Виявлена нова екзопланета з масою субсатурна в диску Чумацького Шляху (відео)

Використовуючи техніку мікролінзування, міжнародна група астрономів виявила новий далекий світ. Екзопланета, позначена як OGLE-2018-BLG-0799Lb, приблизно в п’ять разів менш масивна, ніж Юпітер, і обертається навколо маломасивної зірки-карлика. Про це повідомляється в статті, опублікованій на сервері попереднього друку arXiv.

Image by Lumina Obscura from Pixabay

Мікролінзування – це корисний метод виявлення інопланетних світів у внутрішньому галактичному диску і балджа, де важко шукати планети іншими методами.

Балдж – центральний яскравий еліпсоїдальний компонент спіральних і лінзоподібних галактик. Балдж галактики складається в основному зі старих зірок, що рухаються по витягнутих орбітах; типове населення балджа – червоні гіганти, червоні карлики, наднові типу II, змінні типу RR Ліри, кульові скупчення.

Метод мікролінзування полегшує виявлення далеких об’єктів завдяки використанню зірок на задньому плані в якості «ліхтарів». Якщо зірка рухається попереду іншої зірки, світло від далекої зірки відхиляється гравітаційним притяганням більш близької зірки, а далека зірка збільшується. Мікролінзування не залежить від світла зірок-господарів; таким чином, дослідники можуть виявляти планети, навіть якщо батьківські зірки ніяк не знайти.

Планета OGLE-2018-BLG-0799 була виявлена в травні 2018 року за допомогою OGLE-експериментів по оптичному гравітаційному лінзуванню. OGLE – це польський астрономічний проєкт, заснований у Варшавському університеті, який займається пошуком темної матерії і позасонячних планет. Він використовує 1,3-метровий телескоп, встановлений в обсерваторії Лас-Кампанас в Чилі.

Астрономи з колаборації OGLE і інших організацій провели наступні спостереження OGLE-2018-BLG-0799 з використанням космічного телескопа НАСА Spitzer. В ході своїх спостережень вони виявили нову масивну планету, що обертається навколо карликової зірки.

OGLE-2018-BLG-0799Lb: великий план планетарного сигналу. Надано: OGLE.

Нещодавно виявлений екзосвіт має масу близько 0,22 маси Юпітера, що дозволило дослідникам класифікувати його як планету субсатурнової маси. Він обертається навколо карликової зірки з масою приблизно 0,08 маси Сонця, вона віддалена від господаря на 1,27 а.о. Виявлена система розташована приблизно в 14 400 світлових роках від Землі, в диску Чумацького Шляху. OGLE-2018-BLG-0799Lb – це всього лише друга планета, що обертається навколо дуже маломасивного карлика, ідентифікованого Spitzer.

Однак астрономи підкреслюють, що через систематику фотометрії телескопа Spitzer ще занадто рано робити остаточні висновки про властивості системи. Згідно з дослідженням, існує неоднозначність у вимірі паралакса і, отже, можливо, що господар цієї системи – більш масивна зірка і розташована в галактичному балджі далі, ніж передбачалося.

Тому дослідники пропонують подальші дослідження системи, особливо вимірювання адаптивної оптики, щоб усунути всі невизначеності.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button