Всесвіт

Виявлено новий тип білих карликів

Астрономи виявили білий карлик, який пережив вибух наднової. Такі карлики мають незвичайні характеристики і поведінку в порівнянні зі стандартними зірками.

Коли велика зірка вичерпує все ядерне паливо, вона може скинути зовнішні шари матерії і стиснутися в гаряче зморщене небесне тіло, що називається білим карликом. Зрештою, коли гравітація продовжує стискати це вмираюче ядро зірки, вона здатна колапсувати — вибухати наднової — і залишати після себе надщільну нейтронну зірку або чорну діру.

Автори нового дослідження виявили незвичайну зірку, названу LP 40-365. Це білий карлик, який неймовірно швидко рухається до краю Галактики. Вчені вважають його «частково згорілим залишком втечі», припускаючи, що цій зірці вдалося пережити вибух наднової і залишитися в живих. Правда, варто сказати, що вибух був не таким вже потужним — за словами астрономів, його сила була навіть нижче середнього. Такі вибухи називаються цвіркуновим типу Ia.

Як не дивно, ця незвичайна зірка не поодинокий випадок. Використовуючи дані космічного телескопа Gaia Європейського космічного агентства, автори дослідження також виявили три додаткові зірки в інших частинах Галактики з властивостями і траєкторіями, подібними LP 40-365.

Дослідники кажуть, що ці чотири дивні зірки можуть являти собою новий тип долі для білих карликів, у яких закінчується паливо. Вони вибухають і залишаються обвугленими, зморщеними і проноситься по Галактиці на неймовірних швидкостях, але все ще значною мірою неушкодженими.

Такі частково згорілі карлики утворюють особливий клас «втікачів» зірок, за словами авторів дослідження, і можуть пролити світло на складні фактори, які змушують зірки вибухати. Але вченим ще належить з’ясувати механізм такого перетворення.

Кнопка «Наверх»