Наука

Вірус перетворив смертельний для рослин гриб в їх «друга»

Біологи виявили, що міковірус може перетворювати смертельні патогенні для ріпаку гриби в симбіонтів, які принесуть рослинам користь.

Image by Pixabay

З насіння ріпаку отримують ріпакову олію – один з найбільш великотоннажних продуктів світового сільського господарства. Крім цього застосування, ріпак також є важливою культурою для виробництва тваринних кормів і біодизельного палива. Однак ріпак господарства відчувають значні втрати від грибкового патогену Sclerotinia sclerotiorum, який викликає стеблову гниль, що веде до загибелі рослин протягом декількох днів після зараження.

Тепер вчені показали у своїй статті, опублікованій в журналі Molecular Plant, що міковірус здатний змінити поведінку грибка так, що останній стане «другом» рослин. Вірус перетворює патоген в ендофітний гриб, який перестає вбивати організм зсередини і спокійно співіснує зі своїм господарем.

При зараженні міковірусом, гриб, який шкодить ріпаку, втрачає свою вірулентність. Замість того щоб вбити рослину, заражений вірусом гриб мирно живе всередині нього і навіть приносить деяку користь. Автори нової роботи заразили насіння ріпаку за допомогою інокуляції заражених вірусом фрагментів грибів. В результаті дослідники спостерігали зміцнення імунної системи рослин, збільшення їх ваги на 18% і прискорення росту коренів. Оброблені рослини стали не тільки більшими і сильнішими, але і навчилися протистояти іншим хворобам.

На ріпакових полях зараження уражених грибком рослин також дозволило придушити стеблову гниль, стимулювати зростання і підвищити врожайність на 6,9-14,9%. Заражені вірусом грибкові патогени стають новим способом боротьби з хворобами сільськогосподарських культур шляхом зниження вірулентності смертельних патогенів. Більш того, дослідники виявили, що міковірус може передаватися іншим грибковим патогенам швидко та ефективно. Ця властивість дозволить розробити ідеальні «рослинні вакцини».

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button