Наука

Виявлено білок, який запускає серйозну регенерацію шкіри

Дослідження проведено на мишах. Проте воно може виявитися досить багатообіцяючим, оскільки виявлений білок змушує дорослу шкіру регенерувати подібно до того, як це відбувається в період внутрішньоутробного розвитку. Це може мати значення для лікування рубців і терапії старіння шкіри.

Робота дослідників з Вашингтонського університету (США) вийшла в журналі eLife. Відомо, що у ссавців немає таких регенеруючих здібностей, як, наприклад, у саламандр, які можуть відрощувати втрачені органи і регенерувати свою шкіру. Відкриття американських генетиків допускає, що коли-небудь така здатність може стати доступною і для людини. Щоб з’ясувати її секрет, автори роботи звернули увагу на процеси, що відбуваються на ранніх стадіях розвитку ссавців.

На таку ідею фахівців наштовхнули дослідження доктора Майкла Лонгакера зі Стенфордського університету. Після проведення екстреної операції плодам в утробі матері доктор і його колеги звернули увагу на те, що народжені діти не мали післяопераційних рубців. Вченим вдалося визначити фактор, який діє як молекулярний перемикач в шкірі мишей. Він же контролює формування волосяних фолікулів протягом першого тижня життя.

Зображення регенерованої шкірної рани з волосяними фолікулами, від яких можуть з’явитися мурашки по шкірі. Зелені лінії – це м’язи, прикріплені до окремих регенерованих волосків / © medicalxpress.com

Генетичний фактор транскрипції Lef1 вимикається після утворення шкіри і залишається в такому стані в тканинах дорослої особини. Коли вчені знову активували його – шкіра мишей змогла загоювати рани без утворення на них рубців. При цьому на шкірі знову зростало хутро і навіть «бігали мурашки» при відповідному роздратуванні. Це, як відомо, нехарактерно для рубцевої тканини.

«Ми змогли використати здатність неонатальної шкіри до регенерації, передавши її дорослій шкірі. І в принципі показали, що «відродження» можливо », – заявив доцент Школи молекулярних біологічних наук Вашингтонського університету Івон Дріскелл. Дослідження проводили на мишах, але вчені вказують, що шкіра людини і миші подібна по загальній структурній складності.

Так, білок Lef1 є і у людини. Однак, за словами авторів дослідження, щоб застосувати відкриття до шкіри людини – належить виконати велику роботу. Проте вони вважають, що зробили фундаментальний прорив, і мають намір продовжувати вивчення цієї області.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button