Наука

ВООЗ домагається повної відмови від використання трансжирів у продуктах до 2023 року

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) буде домагатися повної відмови від використання трансжирів при виробництві продуктів харчування до 2023 року. Такі дані підтвердив в середу генеральний директор організації Тедрос Аданом Гебрейесус.

Food photo created by jcomp — www.freepik.com

«Наша мета щодо усунення трансжирів до 2023 року не повинна бути відстрочена. У той час, коли весь світ бореться з пандемією захворювання COVID-19, ми повинні докласти всіх зусиль для захисту здоров’я людей. Це містить прийняття всіх можливих заходів щодо запобігання неінфекційних захворювань,» — говорить Тедрос Аданом Гебрейесус

ВООЗ нагадує, що споживання промислових трансжирів стає причиною смерті близько 500 тисяч осіб внаслідок серцево-судинних захворювань. Як повідомили в організації, вже 58 держав «прийняли закони, які до кінця 2021 року захистять від цих шкідливих субстанцій 3,2 млрд людей». Однак ще 100 країнам необхідно вжити заходів для повного усунення трансжирів з продуктів.

На цей час на 15 країн світу припадає дві третини випадків смерті, пов’язаних з вживанням в їжу трансжирів. Заходи щодо зменшення використання трансжирів були прийняті в основному в країнах з високими доходами на душу населення.

Промислово вироблені трансжири містяться зокрема в маргарині, топленому маслі «ДХІ» і нерідко присутні в легких готових закусках, випічці і смажених виробах. Вони часто використовуються при виробництві продуктів, оскільки відрізняються від інших жирів більш тривалим терміном зберігання. У ВООЗ вважають, що трансжири можна замінити на більш здорові альтернативи без шкоди для смаку або вартості продуктів.

Транжири — це жири, які містяться в молоці та м’ясі жуйних тварин (корови, кози) і штучно ствердних маслах. Вважається, що якщо не їсти жирне м’ясо і пити молоко низької жирності, то спожити небезпечну кількість трансжирів важко. А ось зі штучно ствердних, так званих гідрогенізованих масел, цілком навіть можливо. Адже в процесі гідрогенізації утворюється до 50-60% трансжирів. Споживання продуктів з таким високим вмістом трансжирів може завдати серйозної шкоди організму і скоротити роки життя.

Вперше шкоду трансжирів довели голландські вчені в 1990-х роках. Тоді їх даними ніхто не повірив, адже вся світова харчова промисловість використовувала гідрогенізовані «трансові» жири. Були витрачені мільйони доларів, дослідження повторили в США і отримали ті ж результати: трансжири — найшкідливіші харчові жири для організму людини. Тоді і почався рух за маркування і усунення небезпечних компонентів з продуктів харчування.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, їх вживання призводить до різкого підвищення ймовірності розвитку серцево-судинних захворювань, діабету, ожиріння печінки, безпліддя. Є дані про зв’язок дієти, багатої трансжирами, з раннім розвитком хвороби Альцгеймера. У 2003 році ВООЗ закликала відмовитися від використання жирів, що містять транс-ізомери жирних кислот, і обмежити споживання до 1% від денного раціону.

Натхнення: hightech.fm

Кнопка «Наверх»