Земля

Вплив ядерних випробувань на атмосферу Землі

Історія Холодної війни сьогодні дозволяє вченим глибше зрозуміти складну космічну систему, яка оточує нас. Космічна погода – яка може включати зміни в магнітній обстановці на Землі – зазвичай визначається сонячною активністю, проте нещодавно розсекречені відомості про висотні випробування ядерної зброї дозволяють по-новому поглянути на механізми, що запускають збурення в цій магнітній системі. Ця інформація може допомогти НАСА захистити супутники і астронавтів від природної космічної радіації.

З 1958 по 1962 рр. США і СРСР провели ряд висотних ядерних випробувань під кодовими назвами, такими як морська зірка, Argus і Teak. Ці випробування давно завершилися, і цілі, які вони переслідували в свій час, були суто військовими. Сьогодні, однак, вони можуть дати важливу інформацію про вплив діяльності людини на космос.

Як повідомляється в новому дослідженні, проведеному групою вчених на чолі з Т. В. Гомбозі (T. I. Gombosi), ці випробування часів Холодної війни, в ході яких ядерні заряди були підірвані на висоті від 25 до 400 кілометрів над поверхнею планети, імітували природні явища космічної погоди, такі як сонячні бурі і полярні сяйва. При вибуху разом з першою ударною хвилею почала розширюватися в атмосферу куля з плазми, розпеченого газу, що складається з іонізованих частинок. Це викликало геомагнітне збурення, яке викривило лінії магнітного поля Землі і викликало появу електричного поля на її поверхні. У ході деяких з цих випробувань, навіть були сформовані штучні радіаційні пояси, подібні природним радіаційним поясам Ван-Аллена, що оперізують Землю, відзначають автори у своїй роботі.

Опис цих та інших ефектів діяльності людини на явища космічної погоди міститься в публікації, що з’явилася в журналі Space Science Reviews.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button