Екологія

Північний міст розтанув раніше терміну

Північний Льодовитий океан здебільшого оточений північними околицями Євразії і Північної Америки. В результаті фрагменти дрейфуючих паків льоду мають мало виходів з Арктики, коли навесні і влітку морський лід стоншується і розколюється.


Основний коридор — протока Фрама між Гренландією і Шпіцбергеном. Але ще є більш вузький водний шлях на захід — протоку Нерса, яка відокремлює Гренландію і острів Елсмір. Вчені стежать за Нерсом, так як потік, що тече на південь і підживлюваний Колом Бофорта, кожне літо і осінь проносить через нього значну кількість льоду. Об’єм льоду, що проходить через протоку Нерса в цьому році, ймовірно, буде вище, ніж зазвичай. Міст паків льоду, який блокує вхід у протоку, зруйнувався дуже рано.

Як правило, крижані мости між островом Елсмір і Гренландією формуються в січні і тануть на початку липня. У 2017 році датчики на супутники НАСА зафіксували руйнування льоду в середині травня.

Зображення ліворуч було отримано 9 травня, коли міст ще залишався цілим. До 12 травня великі фрагменти морського льоду почали розколюватися і йти в протоку. До 17 травня область руйнування на півночі стала ще більшою.

«У цій події немає нічого катастрофічного, — сказав Натан Курц, спеціаліст по льоду з Центру космічних польотів НАСА. — Але варто зазначити, що ранній розкол цього мосту робить деякі з найбільш старих і найбільш товстих арктичних морських льодів більш вразливими, через що збільшується потік льоду через протоку».

Це погана новина, так як незвично тепла зима призвела до того, що загальна протяжність арктичного морського льоду в період з січня по 17 травня вже значно менше середнього значення 1981-2010 років. Ранні розколи крижаних мостів відбувалися в цьому районі і раніше. В 2007 році цього мосту взагалі не було за теплої зимової погоди, яка перешкоджає його утворенню. Згідно аналізу супутникових даних, це подвоїло кількість льоду, що пройшов через цю протоку в тому році в порівнянні з середньою кількістю. Хоча збільшення було значним, загальний потік льоду через протоку Нерса становив лише 10 % крижаної маси, яка регулярно проходить через протоку Фрама.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button