Наука

Всі пухлини зникли: новий препарат від раку працює без хіміотерапії та хірургії

Вчені протестували експериментальний препарат, який використовує імунну систему організму для боротьби з раком. Всі добровольці, які його приймали, вилікувалися від раку прямої кишки.

Пацієнти позбулися раку без хімієтерапії, променевої терапії і навіть без операцій — такими результатами експерименту діляться вчені.

Що сталося? Головне

12 людей з раком прямої кишки позбулися пухлини після шести місяців терапії новими ліками. Препарат називається достарлімаб. Принцип його роботи – робити ракові клітини видимими для імунної системи.

Вчені з Меморіального онкологічного центру Слоана Кеттерінга в Нью-Йорку і Єльського університету виявили, що шестимісячний курс препарату призвів до зникнення пухлин у всіх 12 пацієнтів. Дослідники підкреслюють, що це багатообіцяючий результат, але потрібно продовжувати роботу. Відзначається, що навіть після року спостережень у пухлин не спостерігалося зростання, навпаки, вони зменшувалися поки не зникли зовсім.

Результати були вражаючими, але поки вони попередні, сказав Грем Ньюстед, колоректальний хірург і медичний директор австралійського відділення раку кишечника.

“Цей препарат треба протестувати в масштабному випробуванні, поки що він показав 100% ефективність”, – зазначив Ньюстед.

Що з’ясували автори нової роботи?

У супровідній редакційній статті онколог шлунково-кишкового тракту з Університету Північної Кароліни Ханна Санофф заявила, що отримані результати – це привід для гордості, але препарат поки не зможе замінити існуючі методи лікування.

При відборі добровольців треба було дотримуватися кількох критеріїв: 

По-перше, за словами доктора Ньюстеда, їх пухлина повинна була перебувати на другій або третій стадії. Друга стадія – це пухлина, яка проросла в стінку прямої кишки, а третя стадія — через стінку в сусідні тканини або лімфатичні залози. Це помірно запущені форми раку.

Ще у пухлин повинна бути як мінімум одна генна мутація — вона заважає клітинам знаходити і виправляти пошкодження ДНК. За словами доктора Уоррієра, це спостерігається приблизно у 5% пацієнтів з раком прямої кишки.

Як правило, такі пухлини погано реагують на променеву терапію і хімієтерапію, це означає, що часто під час лікування потрібно хірургічно видалити частину або відразу всю пряму кишку. Це може негативно позначитися на всьому організмі в майбутньому. Іноді через це у пацієнтів розвивається дисфункція кишечника.

Тому мета авторів нової роботи – знизити потребу в хірургічному втручанні і зменшити розміри пухлини за допомогою медикаментів.

Препарат достарлімаб був розроблений компанією GlaxoSmithKline. Такі препарати називають інгібіторами контрольних точок – це один із сучасних методів лікування раку ендометрія.

У ракових клітин є багато механізмів, які дозволяють їм рости і поширюватися, одночасно. Водночас, вони залишаються непомітними для нашої імунної системи. Достарлімаб зв’язується з білками, які є тільки в клітинах раку прямої кишки. Так він попереджає імунну систему про ціль, яку вона повинна атакувати.

Під час випробування добровольцям ввели дев’ять внутрішньовенних доз з інтервалом у три тижні. Курс тривав шість місяців, після цього пацієнтів планували відправляти на хімієтерапію, променеву терапію або на хірургічну операцію. Але до цього не дійшло. Пухлини зменшилися, а потім зникли.

“І це було на всіх обстеженнях: на позитронно-емісійній томографії, МРТ, при повторному дослідженні прямої кишки і біопсії”, – сказав доктор Ньюстед.

І, як пишуть дослідники, за час спостереження — від шести до 25 місяців — не було зареєстровано жодного випадку прогресування або рецидиву пухлини.

Що дослідники збираються робити далі?

За словами Сатіш Уоррієра, колоректального хірурга з онкологічного центру Пітера Маккаллума, результати дослідження проривні, тому що так пацієнти можуть уникнути не тільки хірургічного втручання, але і променевої терапії.

У дослідженні взяли участь 12 добровольців і ще четверо проходять частину курсу лікування до моменту публікації дослідження. Це, за словами доктора Ньюстеда, жахливо маленька вибірка.

Щоб дати остаточні відповіді, потрібно більше пацієнтів. Мова йде як мінімум про дві когорти, одна з яких буде приймати препарат або терапію, а інша ні. Також потрібно порівняти ефективність препарату на рівній кількості чоловіків і жінок.

Ще необхідно досліджувати значну кількість пацієнтів з другою і третьою стадіями раку: їх потрібно порівняти й проводити спостереження досить довго, щоб переконатися, що рецидиву немає.

Більшій частині людей з раком прямої кишки, принаймні 95%, все одно потрібно традиційне лікування, сказав доктор Уорріер.

Доктор Санофф зазначила, що поки невідомо, чи працює препарат при інших типах раку прямої кишки або в цілому проти різних раків.

Річ у тім, що трильйони мікробів в кишечнику людини — кишковий мікробіом — можуть впливати на ефективність імунотерапії.

Дослідники визнають, що їхня робота – це лише початок. Вони припускають, що достарлімаб будуть тестувати і при інших локалізованих пухлинах з мутаціями ДНК, наприклад, при видах раку підшлункової залози, шлунка і передміхурової залози.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button