Земля

Вулкани можуть залишатися активними і небезпечними навіть через тисячі років після супервиверження

Австралійські вчені з університету Кертін вивчили древній супервулкан в Індонезії. Вони виявили, що такі вулкани залишаються активними і небезпечними протягом тисяч років після супервиверження. Результати дослідження опубліковані в журналі Communications Earth & Environment.

Геологи, які вивчають дрімаючий супервулкан Тоба на острові Суматра в Індонезії, виявили ознаки того, що в його надрах триває накопичення магми. Про це свідчить повільний підйом купола застиглої лави в кальдері.

Супервулканом називаються ті, чиє виверження може спровокувати зміну клімату на планеті. Зараз на Землі існує близько 20 відомих науці супервулканів. Тому вчені намагаються якомога детальніше зрозуміти механізми, що приводять до утворення величезних обсягів розплавленої магми під супервулканом. В середньому виверження відбуваються раз в 100 000 років.

Вчені досліджували стан магми, яка залишилася після супервиверження Тоба 75 000 років тому. Особливу увагу вони звернули на польовий шпат і циркон. Ізотопний склад аргону і гелію в цих мінералах допомогли вченим визначити вік шарів вулканічних порід. Виявилося, що великі виверження відбувалися з періодичністю близько 17 000 років. Однак між цими подіями вулкан все одно був активний. Нове дослідження ставить під сумнів загальноприйняту теорію про те, що між великими виверженнями супервулкани безпечні для людства.

«Вивчення того, коли і як накопичується вивержена магма, і в якому стані магма знаходиться до і після таких вивержень, має вирішальне значення для розуміння супервулканів. – відзначають вчені. – Ми повинні враховувати, що виверження можуть відбуватися, навіть якщо під вулканом немає рідкої магми. Прийшов час переоцінити саме поняття “виверження” ».

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button