Поради

Як правильно вибрати провід для електропроводки?

Для початку розберемося з основними поняттями. Електрична мережа призначена для передачі і розподілу електричної енергії. Залежно від виконання і призначення мережі мають різні назви (повітряні, кабельні). В даний момент нас цікавить електрична проводка. Отже, силова і освітлювальна розподільна мережа, розташована всередині будівель або по зовнішній поверхні стін, а також дворів та інших прилеглих територій називається електропроводкою. Мережа прокладається за допомогою ізольованих проводів або кабелів з максимальним перетином до 16мм?, напругою до 1000 В. Є два основних види проводки: відкрита (прокладена по поверхні стін, стель) і прихована (прокладена всередині перекриттів, балок, стін).

До заміни електропроводки в приміщеннях варто підходити максимально відповідально і уважно, щоб уникнути небажаних наслідків у зв’язку з помилками у виборі проводів. Вибір кабелю для електропроводки – це не той випадок, коли потрібно намагатися економити. Адже неякісний провід, виготовлений з відхиленнями від технологічного процесу, може привести до замикань, пожежі, втрати майна і інших неприємностей. Вибираючи бердянский кабельный завод, а точніше його продукцію, ви будете впевнені у якості даної електричної продукції.

Ця стаття розповість і допоможе розібратися в основних характеристиках, за якими в подальшому буде зроблений вибір – перетині, матеріалах і інших важливих чинниках.

Вибір матеріалу

Перше, на що варто звернути увагу при виборі кабелю (проводу) – це матеріал з якого він виготовлений. Варіанта тут два – мідь і алюміній. Розбіжності думок тут не може бути – всі фахівці одностайно рекомендують використовувати саме мідь при монтажі проводки в житлових, комерційних і виробничих приміщеннях. У порівнянні з алюмінієм у міді багато переваг. Вона менше схильна до корозії і має велику провідність, та й просто більш надійна в експлуатації. Алюміній, звичайно, допоможе заощадити – це більш дешевий матеріал. Але на цьому його плюси закінчуються. У порівнянні з міддю він більш крихкий, має властивість ламатися в місцях згину і навіть кришитися. При контакті з повітрям алюміній швидше окислюється, на ньому утворюється окисна плівка, яка погано проводить струм, іскрить, і може призвести до замикання. Економити на безпеці в даному випадку немає сенсу й недалекоглядно.

Вибір перетину кабелю

Отже, після того як ми визначилися з матеріалом, перейдемо до вибору правильного перетину дроту. При виборі перетину потрібно виходити з принципу – чим більше напруги буде на мережу, тим більший повинен бути перетин кабелю. Очевидно, що навантаження на квартиру і заміський будинок або, тим більше, виробниче приміщення буде значно відрізнятися. Для електропроводки квартири використовуйте мідні дроти з перетином від 1.5 мм до 2.5 мм.

У заміському будинку з великими площами можна використовувати дроти з перетином від 4 до 6 мм. Якщо ви з якихось причин вибрали не мідний дріт, обов’язково враховуйте, що при тому ж перерізі жили алюмінієві дроти витримують менше навантаження, тобто потрібно брати провід з більшим діаметром. У разі якщо перетин вибрано менший, ніж необхідно, провід буде постійно грітися, контакти будуть горіти, можливо, поява неприємностей в розподільних коробках, так як в результаті сильного нагрівання проводів властивості ізоляції ослабнуть, і може статися коротке замикання. Тому, при виборі перетину дроту виберіть перетин з запасом, щоб в разі збільшення навантаження зменшити ймовірність перегрівання кабелю. Розрахунок перетину кабелю необхідно довірити фахівцеві.

Ізоляція

Кожен провід складається з жил (від 2 до 4). Найкраще забезпечують безпеку мережі трижильні дроти. Ізоляцію краще вибирати подвійну з простої причини, якщо перший шар ізоляції прийде в непридатність, його функції візьме на себе другий.

Основні марки кабелю

Отже, залишилося вибрати марку кабелю. Є кілька основних марок, що використовуються при монтажі:

Трижильний кабель NYM – мідний дріт, що складається з однодротових жил, має ізоляцію і оболонку з ПВХ і проміжний заповнювач. Сам кабель круглої форми, дуже зручний у використанні і монтажі за рахунок м’якості і простоти оброблення.

Трижильний провід ПВС – багатодротяний кабель круглої форми. Легко гнеться. Складається з скручених відпалених мідних жил з ПВХ ізоляцією. Зовнішня оболонка виконана з цього ж матеріалу. Рекомендується використовувати цей вид дроту не для прокладки електропроводки в кімнатах, а в якості мережевого проводу для побутових приладів. Монтаж даних проводів рекомендують проводити в діапазоні температур від + 15 до + 40 за Цельсієм. Однак є певна незручність, пов’язана з тим, що багатодротяні жили рекомендується облуговувати для приєднання до клем електроустановочних виробів.

Трижильний плоский кабель ВВГ – силовий кабель, в основному використовується для монтажу проводки в заміських будинках. Складається з мідних, однодротяних жил з ПВХ оболонкою, з зовнішньою ізоляцією з того ж матеріалу. Форма кабелю кругла або плоска, він компактний, і добре вкладається в штроби і кабельні канали. Набирає популярності модифікація кабелю ВВГ з маркуванням “ВВГнг”, де “нг” означає, що він не горючий. В ізоляції проводу містяться додаткові протипожежні компоненти, що робить його гарним вибором для використання в житлових і офісних приміщеннях. Особливістю ВВГ кабелю є так само можливість використовувати його в приміщеннях з підвищеною вологістю (в ваннах, басейнах, саунах).

ПУНП – різновид ВВГ кабелю з жилами жилами з міді і ізоляцією з ПВХ. Головна відмінність в тому, що шар ізоляції в ньому менший, та перетин жили зазвичай тонший за рахунок цього знижується ціна і обсяг. Ми не рекомендуємо використовувати цей кабель при монтажі проводки в житлових приміщеннях.

Загальні рекомендації

При монтажі постійної проводки краще використовувати одножильний провід, він менше схильний до корозії, ніж багатожильний. Кабелі з гумовим покриттям краще не використовувати в сонячних місцях, гума швидко постаріє і покриється мікротріщинами. ПВХ тріскається на морозі, тому на вулиці використовуйте кабель з покриттям з поліетилену.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button