Поради

Як вибрати димар?

Перш, ніж починати пошук відповідного димоходу для свого каміна, слід звернути увагу на дуже істотну цінову різницю пропонованих конструкцій. З чим вона пов’язана? Яка конструкція стане оптимальним рішенням?

Нижче публікується детальна інформація, що роповідає про існуючі димохідні споруди.

Є різні типи камінних димоходів. У загальному плані вони поділяються на дві категорії, які нами будуть розглянуті. Димарі виконують з кераміки і неіржавіючої сталі.

24-03-16-foto-600x400-1

Керамічні димарі

Виробництво керамічних моделей почалося майже століття тому в Німеччині, для наших споживачів вони стали доступними тільки в останні років десять. Це проста по конструкції димохідна система, яка складається з серійних елементів, необхідних для монтажу вертикального димоходу.

Сам димар зроблений у вигляді тришарової конструкції, що складається з вогнетривкої керамічної внутрішньої труби, оточеної зовні бетонною оболонкою і має в якості прошарку між ними теплоізоляційний матеріал. Зазвичай в його якості виступає мінеральний ефективний негорючий утеплювач. В елементах зовнішньої оболонки влаштовані канали провітрювання – через них відбувається додаткове відведення тепла, що знижує температуру поверхні конструкції. Також передбачені канали, що дозволяють встановлювати внутрішні кріплення, що дозволяють значно збільшити ступінь стійкості кожної окремих конструкцій.

Внутрішні труби, в свою чергу, виконуються різними способами. Розглянемо докладніше кожен із них.

а) шамотні
Внутрішня труба має круглий перетин, вона виготовляється з вогнетривкого високоякісного шамоту. Така особливість забезпечує високу стійкість перед впливом кислот, міцність і високу щільність. Поєднуються елементи вогнетривкою спеціальною мастикою, яка гарантує повну герметичність каналу.

Зовнішня оболонка фіксується цементним розчином. Комплектується димохід усіма необхідними запчастинами для можливості простого монтажу конструкції. Такі димоходи – оптимальний вибір при монтажі в спорудах з дерева, проте вимагають установки не ближче п’ятдесяти міліметрів від займистих конструкцій будівлі.

Недоліком цієї конструкції є досить висока вартість, необхідність вільного доступу нижнім елементам димоходу і неможливість «нижнього» підключення, що приводить до вельми неекономного використання площі приміщення, де монтується такий димар.

б) керамічні
Їх особливість – міцність і повна відсутність реакції з будь-якою хімічною сполукою. Кожен елемент димоходу з’єднується особливою ??вогнетривкою спеціальною мастикою, що герметизує конструкцію. До переваг можна віднести міцність і солідну довговічність, простоту монтажу, стійкість до температурних перепадів.

Недоліком виступає висока ціна, хоча вона окупається тривалою експлуатацією, необхідність вільного доступу до нижніх елементів системи і неможливість «нижнього» підключення.

в) ізостатичні
Особливі властивості таких труб, які називаються ізостатичними, забезпечують повсюдність їх застосування: при реконструкції старих споруд і в новобудовах, експлуатацію в будь-якій з кліматичній зоні, в багатошарових системах видалення диму, при високому і низькому тиску.

Такі труби випускають, застосовуючи новітню технологію ізостатичного холодного пресування. При виготовленні ізостатичних труб проводиться пресування грануляту при високому тиску. Завдяки цьому з’являються щільні керамічні труби з тонкими стінками, з точною геометрією і з відсутністю внутрішніх пір.
З’єднання відбувається кислотостойким розчином, що забезпечує надійну і тривалу герметизацію. Такі труби не вимагають виконання додаткового внутрішнього глазуровання.

г) в шамотних блоках
Безпека і надійність використання керамічних димоходів в шамотних блоках перевірена часом. Такі конструкції не бояться полум’я і вельми довговічні. Шамотні димоходи чудово чинять опір кислотам, димовим газам і волозі. Зазвичай вони мають гладку поверхню, при цьому всередині перетин круглий.

д) в нержавіючій гільзі
Якщо конструкція не повністю відповідає протипожежним вимогам (димохід застарів або побудований з порушеннями норм), тоді є можливість його реконструювати – вставити в канал нову трубу. Гільзування димоходу зазвичай роблять при відновлювальних роботах, коли відсутня можливість повністю переробити весь димохід. Така операція виконується гнучкою трубою з нержавійки, хоча це і не найкраще рішення. Труба має деякі недоліки, що виражаються в тому, що гофрована структура дозволяє накопичуватися конденсату і сажі, вона має невелику товщину стінки і короткочасний термін експлуатації.

Димарі з нержавіючої сталі

Димохідні системи подібної конструкції іноді носять найменування «сендвіч», оскільки основою їх є принцип наявності труби в трубі з заповненим негорючим мінеральним неорганічним утеплювачем. Внутрішня труба сприймає основні навантаження температур і вплив вельми агресивних домішок, що виділяються продуктами згоряння. Її зазвичай виконують з нержавіючої сталі.

24-03-16-foto-600x450-2

Така труба має круглу форму з відполірованими стінками, що створюють ідеальні умови просуванню горючих продуктів та обслуговування димоходу (його чищенні). Інноваційні технології обробки нержавіючої сталі і її зварювання гарантують точність виробництва і якість комплектуючих елементів. Навіть одного міліметра товщини листа досить для отримання жорсткої конструкції з мінімальною вагою.

Зовнішня труба має не такі суворі вимоги, адже її функція – захист шару теплоізоляції від різноманітних зовнішніх впливів і забезпечення міцності і стійкості димохідних елементів.

Великий асортимент конструктивних елементів на http://www.teplodar.in.ua/ дозволяє створювати складні димохідні системи з похилими ділянками, оглядовими люками, трійниковими з’єднаннями, елементами проходу покрівлі і стін, дефлекторами і стабілізаторами тяги.

Безсумнівною перевагою димоходів типу «сендвіч» вважається невеликі габарити і мала вага, швидкість і простота збірки, невисока вартість, чудова адаптивність.

Недоліками можна вважати невисоку стійкість окремо облаштованого димоходу, ненадійність теплоізоляції, коли він використовується в дерев’яних спорудах. У таких будівлях монтаж димоходу можливий, однак вимагає застосування додаткових витрат через необхідність застосовувати негорючих конструкційних матеріалів.

При монтажі каміна, що має топку закритого типу, потрібне використання ділянки, позбавленої ізоляції для під’єднання до топки. Це викликано тим, що температура закритої топки може бути вище допустимої для нержавіючого димоходу. Іноді до недоліків відносять зовнішній вигляд такої труби.

Розглянемо варіанти виконання нержавіючих димоходів:

а) одноконтурні або двоконтурні
Одноконтурні виконання призначені для установки в приміщеннях з опаленням, приєднання каміна до наявного димоходу, для відновлення старих труб з цегли.

Двоконтурний варіант є готовим конструктивним рішенням, відповідним для зовнішнього або внутрішнього монтажу димаря.

При виробництві одноконтурного димоходу застосовують леговану кислотостійку і жароміцну листову сталь. Одноконтурні димоходи, покриті спеціальною емаллю по жаростійкості здатні перевершувати нержавіючі – їм не страшний конденсат, проте якщо покриття не пошкоджено при чищенні.

Кожух двоконтурних труб виконують звичайною нержавіючою сталлю, полірованою до стану дзеркального блиску електрохімічним способом. Деякі виробники, фарбують її емаллю будь-якого кольору.

б) нержавіючі / з чорного металу / з оцинковки
Іноді зовнішній кожух виконують з оцинкованої сталі, але це виправдано тільки для внутрішнього монтажу. Зовні така труба швидко приходить в непридатність.
Практично, те ж саме відноситься і до варіантів труб з чорного металу, покритих спеціальними емалями. Такі труби служать надійно до тих пір, поки на поверхні не виникає порушення цілісності покриття. Для забезпечення терміну експлуатації мінімум десятиліття потрібне застосування сталі марки AISI, що має товщину два міліметри.

в) розрізняються по товщині внутрішньої гільзи
Внутрішня труба димоходу з нержавіючої сталі з кожухом виконується з сталей, що відносяться до марки AISI. При діаметрі трубопроводу, що не перевищує 450 міліметрів, достатньою товщиною матеріалу вважається 0.5 мм. Коли ж димохід має більший діаметр – тоді оптимальна товщина внутрішньої гільзи може бути 0.8 мм.

г) бувають емальовані або НЕ емальовані
Оскільки димар, призначений для роботи з каміном або твердопаливним котлом повинен витримувати вплив високої температури і відкритого полум’я, іноді можна зустріти його виконання з емальованим покриттям.
У всіх інших випадках застосування такого покриття буде невиправданою витратою власних коштів.

д) розрізняються по товщині ізоляції
Стандартною товщиною вважається наявність ізолюючого шару в п’ятдесят міліметрів. Цього цілком достатньо для погашення високої температури продуктів згоряння. Однак, коли димар проходить недалеко від дерев’яних конструкцій, бажано наявність подвоєного шару ізоляції, щоб уникнути непередбачених ситуацій.

е) за матеріалом ізоляції (базальтова вата, вермикуліт, мулітокремнезем)
Як утеплювач нержавіючих димоходів застосовуються різні мінеральні речовини. Кожне з них має власні перевагами і їх застосування повинно бути обґрунтованим.
Наприклад, базальтову вату варто вибирати, коли температура нагріву не перевищує шестисот градусів – при більшому нагріванні вона втрачає свої позитивні властивості. Керамічна вата витримує температуру в тисячу градусів, але і її вартість вище.
Ще більший температурний нагрів здатний витримати мулітокремнезем, а найнадійнішим в цьому відношенні вважається вермикуліт, який, до того ж, хімічно інертний і не розкладається від впливу мікроорганізмів.

Висновки

З вищевикладених матеріалів зрозуміло, що кожен вид димохідних конструкцій володіє власними перевагами і не позбавлений будь-яких недоліків. Вартість кожної системи цілком виправдана, оскільки деякі мають більш тривалу експлуатацію, як, наприклад, димоходи керамічні, а для деяких цей термін значно менший. У сучасній практиці клієнти частіше зупиняються на професійному монтажі керамічних димоходів. Адже саме вони є оптимальними, якщо співвідносити якість з ціною.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button