Земля

Як вулканічна активність залежить від рівня світового океану

Вчені вивели залежність: чим вище рівень моря, тим нижче на Землі вулканічна активність.Головним об’єктом дослідження став острівний вулкан Санторіні в Греції. Порівняння його активності з рівнем моря за останні 360 000 років показало, що коли рівень моря опускається більш ніж на 40 метрів нижче сучасного, починаються виверження. Облік цього ефекту може зробити прогноз виверження вулканів більш точним.

Щоб вивчити, як рівень моря може впливати на вулкан, дослідники створили комп’ютерну симуляцію магматичної камери Санторіні, яка знаходиться приблизно в чотирьох кілометрах під поверхнею вулкана.

У моделюванні, при падінні рівня моря як мінімум на 40 метрів нижче нинішнього, кора над магматичним вогнищем розкололася. «Це дає можливість магмі проходити через ці тріщини й викидатися на поверхню», – говорить співавтор дослідження фізико-географ Крістофер Сатоу з Оксфордського університету Брукса в Англії.

Згідно з моделюванням, цим тріщинам потрібно близько 13 000 років, щоб розбудити вулкан. Після того, як вода знову підніметься, повинно пройти близько 11 000 років, щоб тріщини затягнулися, а виверження припинилися.

Може здатися нелогічним, що зменшення кількості води на поверхні магматичного вогнища призводить до розколу кори. Сатоу порівнює цей процес з обхватом руками надутої кулі, де гума – це земна кора, а тиск рук – вага води океану. «Як тільки ви починаєте послаблювати тиск рук, повітряна куля починає розширюватися», – каже Сатоу. І в кінцевому підсумку повітряна куля лопається.

Всі вулкани на Землі, швидше за все, схильні до впливу рівня моря, хоча ступінь цього впливу, ймовірно, варіюється. Все залежить від глибини магматичних вогнищ і властивостей кори над ними.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button