Поради

Які документи потрібні, щоб працювати на фрилансі

Якщо ви робите лише перші спроби у сфері фрилансу, жодних спеціальних документів не потрібно. Українська фриланс біржа не вимагає для реєстрації підтвердження юридичного статусу фрилансера. Єдине, що може знадобитися, — підтвердження особи через засоби верифікації.

Якщо ж фриланс став для вас основним джерелом стабільного прибутку, варто подбати про легалізацію своєї діяльності. Офіційна реєстрація та сплата податків дозволяє фрилансеру:

  • працювати прозоро;

  • отримувати замовлення та оплату своїх послуг від юридичних осіб;

  • не хвилюватися щодо наслідків ухилення від оподаткування;

  • взяти кредит на розвиток підприємницької діяльності;

  • працювати із закордонними замовниками.

Реєструватися чи ні — особиста справа кожного фрилансера. Фриланс біржа не зобов’язує цього робити. Проте варто врахувати можливі небезпеки у разі роботи поза правовим полем. Далі розповімо, як і де реєструватися та чим ризикують фрилансери, які цього не роблять.

Як і де фрилансеру зареєструвати ФОП

Найчастіше фрилансери реєструються як ФОП. Розглянемо орієнтовний алгоритм дій для оформлення статусу фізичної особи — підприємця:

  1. Треба визначитися з переліком видів економічної діяльності, якими ви плануєте займатися. Зараз дозволяють вибирати одразу до 25 КВЕД.

  2. Слід вибрати групу ФОП і форму оподаткування відповідно до типу оплат, прогнозованого рівня річного доходу та КВЕД.

  3. Подати заявку на реєстрацію ФОП. Найшвидше це зробити через додаток «Дія», але також можна звернутися до державного реєстратора чи приватного нотаріуса. Для цього знадобиться фото/копії паспорта та ІПН, а для «Дії» ще електронний цифровий підпис (ЕЦП).

  4. У разі успіху за 1-2 робочих дні отримати виписку з єдиного державного реєстру.

  5. ФОП — платник ПДВ має звернутися до податкової служби для реєстрації Книги обліку доходів і витрат, після чого може розпочати роботу. ФОП І-ІІІ групи, який не є платником ПДВ, може починати офіційну діяльність одразу після отримання виписки.

Під час реєстрації через реєстратора чи нотаріуса фрилансер отримує паперову виписку з усіма печатками. У разі реєстрації на порталі «Дія» виписку надсилають в електронному форматі. Ця виписка у роздрукованому вигляді має таку саму юридичну силу, що й паперовий варіант.

Ризики нелегальної роботи фрилансера

Найочевидніша неприємність, яка може спіткати фрилансера без офіційної реєстрації своєї діяльності, — штраф за ухилення від сплати податків. Крім цього, звужуються можливості для заробітку. Наприклад, багато українських і закордонних компаній готові довірити виконання завдань лише юридично зареєстрованим особам. Оскільки, по-перше, це свідчить про більшу відповідальність виконавця, по-друге, не поодинокі випадки, коли компанія зобов’язана працювати лише з юридичними особами.

Одна з причин, чому все більше людей вибирають фриланс замість традиційного наймання на роботу, — бажання отримати вищу якість життя. Багато в чому цього можна досягти самостійно, проте є чинники, які залежать від загального стану речей у державі. Чим вищим буде рівень життя в Україні загалом, тим комфортніше буде жити тут кожній окремій людині. Оскільки частину таких потреб закривають саме з державного чи місцевого бюджету, то у перспективі сплата податків — це внесок у власний добробут. Відповідно, не сплачуючи податки, фрилансер частково відповідає за відсутність розвитку чи погіршення загального стану міста, села та держави.

Під час роботи із замовниками напряму існує ймовірність не отримати оплату за виконану роботу. У разі, якщо фрилансер ухиляється від сплати податків, довести недоброчесність клієнта буде складно навіть за наявності укладеного договору. Адже під час звернення до суду може виникнути питання про законність діяльності виконавця, яке потягне за собою необхідність сплатити не лише податки, а й штраф.

Обов’язки фрилансера, який оформив ФОП

Окрім сплати податків ФОП зобов’язаний вести помісячний облік доходів і вчасно подавати звіти до податкової служби. Вся звітна документація з бухгалтерії має зберігатися не менш ніж 3 роки. Усі безготівкові кошти за виконану роботу мають надходити на окремий банківський рахунок, який фрилансер зобов’язаний відкрити в банку після успішної реєстрації. Важливо знати, що у разі виникнення боргових зобов’язань ФОП для їх покриття може бути використане все його особисте майно.

Спершу може здатися, що перехід у легальну площину заскладний, а виконання обов’язкових дій забиратиме багато часу. Проте фрилансери з доходами вище середніх зобов’язані своїм успіхам зокрема й вмінню опановувати нові для себе знання та навички. Тож напевно зможуть швидко розібратися в тонкощах ведення обліку та подання звітів, що надалі принесе значно більше переваг, ніж незручностей.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button