Всесвіт

«Вебб» виявив найдавнішу з коли-небудь спостережуваних галактик

Астрофізики підтвердили рекордний вік чотирьох найдавніших з коли-небудь спостережуваних галактик.

В двох дослідженнях, опублікованих в журналі Nature Astronomy, дослідники підтвердили на знімках космічного телескопа «Джеймс Вебб» чотири найдальші галактики, які коли-небудь спостерігалися. Вони датуються від 300 до 500 млн років після Великого Вибуху. Це означає, що галактики сформувалися в епоху реіонізаціі, коли запалилися перші зірки у Всесвіті.

Найдальша з підтверджених галактик JADES-GS-z13-0, сформувалася через 320 мільйонів років після Великого вибуху. У порівнянні з сучасними галактиками всі чотири об’єкти з раннього Всесвіту мають дуже малу масу — приблизно 100 млн сонячних мас. Для порівняння, маса Чумацького Шляху, за деякими оцінками, в 1,5 трлн раз більше, ніж у Сонця.

Дослідники відзначають надзвичайно високу швидкість зореутворення в цих ранніх галактиках. Вона практично не відрізняється від тієї, з якою нові зірки формуються в нашій Галактиці. Попередні моделі припускали, що в епоху реіонізації нові зірки повинні народжуватися набагато рідше.

Інше відкриття, навпаки, узгоджується зі стандартною космологічною моделлю (моделлю Лямбда-CDM): ці ранні зірки бідні «металами». Нагадаємо, в астрофізиці під цим розуміється вміст елементів важче водню і гелію. Теоретична модель передбачає, що, чим ближче галактики до Великого вибуху, тим менше в них важких елементів. Вони просто ще не встигли сформуватися в надрах зірок і вибухах наднових.

Дослідники відзначають, що, ймовірно, найближчим часом будуть відкриті ще більш далекі галактики: «Джеймс Вебб» спостерігав об’єкти, які, як здається, знаходяться ще ближче до Великого вибуху, але для них поки не отримано однозначне підтвердження.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button