Наука

Уявлення про щастя залежить від країни проживання

Американські вчені показали, що уявлення про те, що таке щастя, залежить від того, в якій частині світу проживає людина і до якої культури вона належить.

Блакитним кольором позначені країни, в яких проводилося опитування / © phys.org

Дослідження опубліковано в журналі PLOS One. Переважна більшість досліджень про те, що таке щастя, передбачає західну модель цього поняття, засновану на приматі індивідуалізму, трішки егоцентричної позиції щодо світу. Щастя розглядається скоріше як результат наполегливої й тривалої праці і якась заслужена нагорода, а не елемент удачі. Вважається, що це наслідок протестантського світогляду, один з основних посилів якого – «якщо ти успішний, тобі благоволить сам Бог».

Вчені з Каліфорнійського університету (США) звернули увагу, що інші дослідження феномену щастя можуть охоплювати зовсім інші поняття. Перш за все мова йде про вивчення східних культур, особливо Японії. У них щастя розглядається зовсім не так, як в західних, і грунтується в першу чергу не на індивідуалізмі, а навпаки, на колективізмі, гармонії з іншими. Такі постулати витікають з релігійного світогляду буддизму, даосизму і конфуціанства.

Тобто в країнах Заходу щастя передбачає незалежність, а в країнах Сходу, навпаки, взаємозалежність. Крім того, перші вкладають в це поняття активність, а другі – швидше гармонію і спокій. Фахівці вважають, що це пов’язано вже з різним рівнем емоційного збудження в етносів.

У західних країнах найсильнішим показником щастя можна назвати самоповагу, в східних культурах цей зв’язок слабший – у східно-азіатських народів більш яскраво виражена гордість за свою сім’ю, ніж особиста самооцінка. У зв’язку з цим вчені припустили, що є кілька моделей уявлень про щастя, кожну з яких можна назвати універсальною.

Вони порівняли й зіставили ці дві культурні концепції для людей з різних країн. В опитуванні взяли участь представники 63 держав і 42 мов, як всередині, так і за межами західної і східної культури (переважно це були студенти, 71 відсоток склали жінки; загальна кількість учасників – понад 15 тисяч осіб).

Результати підтвердили, що східна модель уявлень про щастя дійсно підходить людям, які проживають в країнах Сходу, а західна – відповідно, країнам Заходу. При цьому, ні та, ні інша шкала не підходить, наприклад, для країн Африки. Таким чином, вчені підтвердили гіпотезу про те, що в поняття щастя різні культури вкладають різний зміст. Тому дослідники вважають, що необхідно виробляти більш універсальну парадигму уявлень про щастя.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button