Земля

Загальна маса всього створеного людьми вперше перевищила масу біосфери

2020 й можна назвати переломним моментом в історії відносин людини і живої природи: починаючи з нього світ людей став більшим, ніж вся біосфера, разом узята.

Нові розрахунки загальної маси всього, що створила людина, – від кросівок до хмарочосів – показали, що у 2020-му вона вперше перевищила сукупну масу біосфери. Відтепер світ людей перевищує всі дерева, гриби й планктон, всю живу біомасу, разом узяту. До такого висновку прийшла команда вчених з ізраїльського Інституту Вейцмана, стаття яких опублікована в журналі Nature.

Історично цей процес розвивався і розвивається в обох напрямках: діяльність людей призводить одночасно і до збільшення маси вироблених речей («антропогенної маси»), і до скорочення маси біосфери. За даними Рона Міло (Ron Milo) і його колег, на зорі розвитку людства біосфера планети важила близько двох трильйонів тонн – а сьогодні вона майже вдвічі нижче. Тим часом «антропогенна маса» помітно додала.

© Elhacham et al., 2020

Починаючи з 1900 року обсяги видобутих і використовуваних мінеральних ресурсів збільшувалися у два рази кожні 20 років і сьогодні досягли 30 мільярдів тонн на рік. Вся ця кількість витягується із земної літосфери й перетворюється у вироблені продукти: паливо, будівельні матеріали, метали, інфраструктуру.

За розрахунками авторів дослідження, протилежні тренди повинні перетинатися близько 2020 роки (± 6 років): загальна суха маса біосфери Землі і «антропогенна маса» зрівнялися, склавши приблизно по 1,1 трильйона тонн. Якщо тренд продовжиться, в середині або кінці 2030-х маса «світу людей» перевищить і «сиру» масу біосфери, з урахуванням води в живих організмах.

Автори підкреслюють, що це накопичення йде не стільки завдяки переробленню живої біомаси, скільки внаслідок розробки корисних ресурсів Землі, яка досягла приголомшливих масштабів. Переважна частина додаваної маси «світу людей» доводиться на бетон, пісок, гравій, глину й асфальт. «На кожну людину щотижня додається стільки ж або трохи більше” антропогенної маси “, скільки важить вона сама», – пишуть вчені.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button