Всесвіт

З чорною дірою в центрі Чумацького Шляху відбувається щось дивне

Не секрет, що чорні діри — найбільш загадкові об’єкти у Всесвіті. Але що вони з себе представляють? Якщо говорити простою мовою, чорні діри — це об’єкти з надзвичайною щільністю. З-за своєї великої маси вони мають сильне гравітаційне тяжіння. Воно настільки сильне, що навіть світло потрапляє в пастку, коли проходить повз чорну діру. Один раз потрапивши всередину, вирватися звідти воно вже не зможе. Питань щодо природи чорних дір — маса. А нещодавно їх стало ще більше — за словами вчених, чорна діра в центрі Чумацького Шляху останнім часом поводитися якось дивно.

Що таке горизонт подій?

Ось уже 20 років вчені не зводять очей з чорної діри в центрі нашої галактики. Зазначимо, що технічно, чорну діру як таку ніхто, звичайно ж, не бачить. Вчені дізнаються про наявність чорної діри завдяки сильному викривленню простору, яке відбувається через гравітаційні поля цього масивного об’єкта.

Всі небесні тіла в безпосередній близькості від чорної діри потрапляють у так званий горизонт подій — це свого роду “оболонка” чорної діри або просто місце у просторі, з якого не може вирватися світло.

До речі, саме горизонт подій “сфотографували” вчені у квітні 2019 року. Ми пишемо слово сфотографували в лапках, оскільки це не фотографія в звичному нам розумінні. Знімок був отриманий завдяки зібраним даним восьми телескопів Event Horizon Telescope, які розташовані на різних континентах Землі. Після того, як всі дані з телескопів були отримані, вони оброблялися на суперкомп’ютері цілих два роки. Однак найважливіше полягає в тому, що до отримання знімка чорної діри існування цих масивних об’єктів вважалося гіпотетичним. Тепер же ми знаємо, що чорні діри — реальні.

Взагалі, сам факт того, що в центрі кожної галактики знаходиться чорна діра дивний.

Що відбувається в центрі Чумацького Шляху?

С черной дырой в центре Млечного Пути происходит что-то странное
Галактика Чумацький Шлях

Чорна діра в центрі Чумацького Шляху знаходиться в сузір’ї Стрільця А. За цією областю спостерігають безліч телескопів, у тому числі Spitzer і Chandra. Вивчаючи матерію поблизу чорної діри в травні цього року, вчені помітили, що вона більш активна, ніж зазвичай — її горизонт подій стає яскравішим. Вчені відзначають, що чорна діра в сузір’ї Стрільця А — досить спокійний об’єкт, однак згідно з новими даними, ситуація змінилася.

13 травня астрономи побачили відносно низьке зниження яскравості, припустивши, що чорна діра пройшла невідомий пік, який був ще яскравіше. Згідно з отриманими даними, недавній спалах призвів до того, що горизонт подій чорної діри став яскравішим у цілих два рази. Відзначимо, що подібне явище вчені спостерігають вперше.

На думку дослідників, настільки незвичайну поведінку чорної дірки могло бути викликано близьким проходом зірки під назвою S0-2 в 2018 році або ж об’єкта під назвою G2 в 2014 році. Спостереження за змінами яскравості горизонту подій чорної діри в сузір’ї Стрільця А будуть продовжені.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments