Всесвіт

З’явився пристрій, який скоротить кількість космічного сміття

Вчені створили ракету, яка може злітати в космос з натяжним вітрилом. Мета проста – щоб тягач повернув ракету на Землю, не даючи їй стати схожою на тисячі шматочків космічного сміття на нижній орбіті Землі. Опір вітрила, розроблене інженерами Purdue University, буде на борту ракети Firefly, запуск якої очікується в листопаді з бази ВПС Ванденберг в Каліфорнії.

“Орбіти навколо Землі стають перевантаженими. Якщо ми не виведемо з орбіти супутники або інші компоненти ракет-носіїв, то з часом високо використовувані орбіти стануть непридатними для інших космічних систем. Технологія Drag sail розроблена для запуску за допомогою основного космічного корабля або ракети-носія і розгортання в кінці місії основного транспортного засобу. Опір, що створюється атмосферою Землі, прискорить відхід з орбіти транспортного засобу,” –  твердить Девід Спенсер, ад’юнкт-професор аеронавтики і астронавтики Purdue

Названий «Spinnaker3», це гальмівне вітрило поміж перших, досить великих, щоб можна було спустити з орбіти розгінний блок ракети-носія. Запуск Firefly Alpha буде націлений на висоту орбіти близько 320 км, але гальмівний парус Spinnaker3 здатний забезпечити можливість відходу з орбіти з висоти орбіти 640 км або більше. Все завдяки 3-метровим гікам з вуглецевого волокна (звідси і цифра «3» в назві), які витягають вітрило площею 194 квадратних футів.

Сам парус виготовлений з мерехтливого напівпрозорого матеріалу – фторованого поліїміду CP-1, виробленого компанією NeXolve. Матеріал розроблений, щоб протистояти розкладанню під дією одноатомного кисню на низькій навколоземній орбіті.

Інженер лабораторії космічних кораблів Purdue Ентоні Кофер, який керував проєктуванням і випробуваннями збірки лобового вітрила, говорить:

“У цього буксирі вітрила є гіки, як у парусного човна, але плавання в космосі сильно відрізняється. Гіки гальмівного вітрила повинні бути надзвичайно легкими, і їх потрібно розміщувати в невеликому обсязі. Після розгортання парус повинен зберігати свою цілісність на етапі спуску з орбіти, який може тривати місяці або роки.”

Ракети-носії та інші космічні кораблі зазвичай сходять з орбіти самостійно, використовуючи паливо, але ці потреби в паливі обмежують масу корисного навантаження, яку ракета-носій може доставити в космос. Рухомі вітрила використовують опір атмосфери для виконання роботи, заощаджуючи цінне паливо і зменшуючи загальну масу транспортного засобу.

Американські космічні апарати повинні покинути орбіту протягом 25 років після завершення місії. Якщо супутник або ракета-носій вийдуть з ладу, вони не зможуть використовувати паливо для відходу з орбіти. Рухомий парус пасивно допомагає космічному кораблю сходити з орбіти, навіть якщо він не працює або у нього закінчилося паливо.

Запуск Firefly Aerospace Alpha стане перевіркою того, наскільки добре прототип Spinnaker3 допомагає ступені ракети-носія сходити з орбіти. Після випробувань стане зрозуміло, як працює пристрій, який скоротить кількість космічного сміття

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button