Наука

Загадку мігрені пов’язали з розширенням порожнин мозку

Медики вперше розглянули мозок хворих з мігренню в томографі надвисокої роздільної здатності. Виявилося, що порожнини, які оточують судини, що проходять там і беруть участь в очищенні мозку, у них збільшені. Можливо, це наслідок хвороби, а можливо — одна з її причин.

Досвід аури, зображений пацієнтом за власними відчуттями / ©Kronos, Wikimedia Commons

Більше десяти відсотків жителів Землі страждають від мігрені – періодичних нападів сильного головного болю. Вона нерідко супроводжується нудотою, гіперчутливістю до зовнішніх подразників і специфічними візуальними переживаннями — аурою. У деяких людей такі напади тривають кілька годин, в інших можуть тривати цілими днями. Часто їх “запускають” певні тригери, що провокують фактори. Крім того, ризик розвитку мігрені частково успадковується, проте першопричина хвороби невідома, і вона залишається невиліковною.

Вченим з Університету Південної Каліфорнії вперше вдалося дослідити мозок хворих на мігрень за допомогою магнітно-резонансної томографії надвисокої роздільної здатності (7T MRI). Виявилося, в порівнянні зі здоровими людьми у них істотно збільшені периваскулярні простору — щілини, які оточують судини центральної нервової системи і беруть участь в перенесенні речовин між нею і іншим організмом. Найближчими днями автори представлять свою роботу на щорічній зустрічі радіологічного товариства Північної Америки (RSNA), а поки про неї розповідається в прес-релізі RSNA.

Зліва – МРТ мозку пацієнта з мігренню; стрілками показана область напівовального центру з розширеними периваскулярними просторами. Праворуч-МРТ здорового мозку / ©Wilson Xu, RSNA

Насим Шейх-Бахеї (Nasim Sheikh-Bahaei) і його колеги обстежили десять добровольців з класичною мігренню і стільки ж страждають від хронічної мігрені, напади якої супроводжуються аурою і трапляються вкрай часто. Контрольною групою виступили п’ять здорових людей. У порівнянні з ними у всіх хворих з мігренню периваскулярні простору були розширені. Особливо помітно таке розширення виявилося в області напівовального центру — скупчення білої речовини поблизу мозолистого тіла, яке з’єднує півкулі один з одним.

Розширення периваскулярних просторів вважається важливою діагностичною ознакою ураження мозку та неврологічних захворювань, включаючи деякі види деменції. Однак у хворих на мігрень подібне помітили вперше, і поки остаточно не ясно, як вони пов’язані один з одним. Периваскулярні простори відіграють велику роль в очищенні мозку від накопичених продуктів метаболізму. Можливо, їх аномальне розширення свідчить про порушення цієї очистки, що і веде до розвитку мігрені. Але є ймовірність, що воно стало наслідком більш глибоких змін — таким же симптомом, як сам головний біль.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments