Всесвіт

Астрофізики перетворили на звук “світлове відлуння” чорної діри (фото+відео)

Вчені розробили технологію ультразвукової обробки, яка перетворює рентгенівське випромінювання чорної діри в акустичні хвилі. За допомогою цього методу вони “озвучили” кола випромінювання, що формується в системі V404 Лебедя.

Однією з дивовижних особливостей чорних дір є те, що, хоча світло не може вийти з них, навколишній матеріал може виробляти інтенсивні сплески електромагнітного випромінювання. Віддаляючись від чорної діри ці спалахи можуть відбиватися від хмар газу і пилу, як промені світла від фар автомобіля розсіюються в тумані.

Озвучка системи V404 Лебедя. Відео: NASA / CXC / A. Hobart

Обсерваторії “Чандра” і “Свіфт” сфотографували відлуння в рентгенівському випромінюванні навколо подвійної зоряної системи. Оскільки астрономи точно знають, як швидко поширюється світло, і визначили точну відстань до цієї системи, вони можуть обчислити, коли відбулися ці виверження. Ці дані, а також інша інформація допомагають астрономам дізнатися більше про пилові хмари, включаючи їх склад та відстань до них.

У опублікованому відео рентгенівські дані з двох обсерваторій перетворені на звук. В процесі соніфікації курсор переміщається назовні від центру зображення по колу. Коли він проходить через світлові відлуння, виявлені в рентгенівських променях, з’являються тикаючі звуки. Щоб розрізняти дані двох телескопів, дані “Чандра” представлені більш високочастотними тонами, а дані Swift — нижчими.

Ілюстрація кілець, отриманих рентгенівським телескопом. Зображення: Univ. of Wisconsin-Madison/S.Heinz

Система V404 Лебедя – це подвійна зоряна система, розташована на відстані 7,8 тис. світлових років від Землі і складається з невеликої чорної діри (приблизно в 10 разів більше маси Сонця) і зірки спектрального класу G або K. Вони обертаються один навколо одного на досить близькій відстані. При цьому повний оборот займає близько 6,5 днів.

Під впливом чорної діри зірка поступово втрачає частину свого матеріалу. Він перетягується в диск, що оточує більш масивний об’єкт. Цей матеріал періодично генерує сплески випромінювання, в тому числі рентгенівського. Коли рентгенівські промені поширюються назовні, вони стикаються з хмарами газу і пилу між V404 Лебедя і Землею і розсіюються під різними кутами.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments