Всесвіт

Замість темної матерії в галактичному центрі можуть бути нейтронні зірки

Австралійські дослідники знайшли альтернативне пояснення для таємничих гамма-сигналів, що виходять з центру нашої галактики. Випромінювання може бути викликане особливими нейтронними зірками, а не темною матерією, як вважалося раніше.

Астрофізики з Австралійського національного університету показали, що надмірне гамма-випромінювання галактичного центру може виходити від мілісекундних пульсарів. Це нейтронні зірки з періодом обертання від 1 до 10 мс. У своїй роботі, опублікованій в журналі Nature Astronomy, дослідники моделювали умови, за яких мілісекундні пульсари випромінюють гамма-промені, що відповідають надмірному випромінюванню центру Чумацького Шляху.

У 2009 році космічний гамма-телескоп “Фермі” зафіксував несподіване потужне гамма-випромінювання, що виходить з центру нашої галактики. Як відзначають астрофізики, в процесі спостережень не виходило встановити джерело цього випромінювання. Вчені раніше припускали, що потік гамма-променів міг формуватися темною матерією, сконцентрованої в галактичному центрі.

У новому дослідженні астрофізики змоделювали поведінку популяції мілісекундних пульсарів, які сформувалися в результаті гравітаційного колапсу в подвійних зоряних системах з одним білим карликом. Така популяція, як показали розрахунки, може випускати гамма-промені, які за своєю морфологією, спектром і інтенсивності повністю відповідає надлишковому випромінюванню галактичного центру.

“Наша робота не ставить під сумнів існування цього сигналу, але пропонує інше потенційне джерело”, — говорить Роланд Крокер, один з авторів дослідження. – Ним можуть бути мілісекундні пульсари – нейтронні зірки, які обертаються дуже швидко — близько 100 разів на секунду».

Автори роботи підкреслюють, що раніше недалеко від Сонячної системи вчені вже виявляли гамма-випромінювання, що виходить від окремих мілісекундних пульсарів. Це підтверджує можливість таких об’єктів формувати сигнал, подібний до надлишкового випромінювання галактичного центру.

Дослідники підкреслюють: їх робота передбачає, що джерела темної матерії потрібно шукати в інших місцях, орієнтуючись на інші ознаки. А крім того, астрофізикам можливо доведеться переглянути уявлення про потенційні джерела гамма-випромінювання, що надходить від інших галактик.

“Наприклад, гамма-випромінювання від Андромеди, найближчої до нас великої галактики, може бути пов’язано з мілісекундними пульсарами”, – додає Крокер.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button