Людина

Вчені назвали оптимальну тривалість сну в середньому і старшому віці

Аналіз стану сотень тисяч людей старше 35 років показав, що для збереження здоров’я важливо дотримуватися оптимальної тривалості сну, а його надлишок так само шкідливий, як дефіцит.

Image by pisauikan from Pixabay

Сон займає майже третину людського життя, і цей час проходить зовсім не даремно. Уві сні мозок проходить глибоке “очищення” від скупченого сміття, аналізує і впорядковує свіжий досвід і переживання дня. Однак з роками заснути стає все складніше, а сон — все більш поверхневим. Можливо, це вносить певний внесок і в розвиток багатьох «вікових» захворювань, і в зниження когнітивних функцій.

Тому треба намагатися незважаючи на роки: як показали вчені з Великобританії і Китаю, людям середнього і старшого віку необхідно спати близько семи годин на добу. Ця тривалість забезпечує найкращі показники стану здоров’я та результати когнітивних тестів, про що йдеться в статті, опублікованій в журналі Nature Aging. Коротко про роботу розповідається в прес-релізі Кембриджського університету.

Вей Чен (Wei Cheng) і його колеги використовували дані лонгітюдного дослідження жителів Великобританії UK Biobank, відібравши інформацію приблизно по 500 тисячам учасників у віці від 38 до 73 років. Всі вони проходили серію тестів когнітивних здібностей, а також заповнювали детальні опитувальники про стан свого здоров’я і характер сну. Для 40 тисяч учасників були навіть результати генетичного аналізу та МРТ мозку.

Проаналізувавши цю інформацію за допомогою комп’ютерного алгоритму, вчені показали, що як нестача, так і надлишок сну негативно позначається на цілому ряді когнітивних функцій, включаючи увагу, пам’ять, швидкість реакції і так далі. Найкращі результати в тестах продемонстрували люди, які сплять в середньому сім годин, причому у них же відзначається більш стабільний психічний і психологічний стан — порівняно низький рівень тривожності, депресії та інше.

Ці висновки підтвердилися в даних томографії. В учасників, які спали істотно менше або більше оптимального часу, спостерігалися зміни в структурах, пов’язаних з пам’яттю і виконанням «вищих» когнітивних функцій. Вчені пов’язують це з порушенням якісної циклічності сну при його надлишку або дефіциті.

Брак часу “повільної” фази, на якій в основному і відбуваються потрібні процеси, може вести до накопичення «відходів», появи та зростання в нейронах амілоїдних бляшок, які надають на мозок вельми руйнівну дію. Втім, реальні механізми, що лежать в основі знайденої кореляції, напевно куди складніше, і з’ясувати їх – справа майбутнього.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments