Наука

Зараження ГМ-бактеріями прискорило загоєння ран

Шведські медики отримали ГМ-бактерії, які можна наносити прямо на місце пошкодження. Мікроби виділяють сигнальні молекули, що стимулюють відновлення тканин. Клінічні випробування показали, що вони дійсно прискорюють загоєння і при цьому абсолютно безпечні.

Лактобактерії Limosilactobacillus reuteri вважаються корисними для травлення і входять до складу деяких пробіотиків / ©BioGaia

Загоєння ран цікавить людей з незапам’ятних часів. Але дотепер у медиків є лише обмежений набір інструментів, які можуть стимулювати цей процес. Можливо, незабаром до них додадуться абсолютно нові засоби, включаючи електрику або генно-модифіковані бактерії. Такі мікроби наносяться безпосередньо на місце пошкодження, де прискорюють ріст клітин і відновлення пошкоджених тканин. Вчені з Уппсальського університету в Швеції вже провели їх клінічні випробування, про які розповідають в статті, опублікованій в журналі eClinicalMedicine.

Важливу роль у загоєнні ран відіграють невеликі білки сімейства хемокінів, такі як CXCL12. Вони стимулюють міграцію лімфоцитів, поділ і зростання (проліферацію) нових клітин. Тому Мія Філіпсон (Mia Phillipson) і її співавтори вирішили використовувати CXCL12 для прискорення загоєння ран. Ген, який кодує цей білок внесли в ДНК Limosilactobacillus reuteri – нешкідливих молочнокислих бактерій, надзвичайно широко поширених і в природі, і в шлунково-кишковому тракті людини і багатьох інших тварин. Нову лінію мікробів назвали ILP100-Topical.

Кілька років тому Мія Філіпсон та її колеги вже провели лабораторні експерименти та тести ILP100-Topical на мишах. Вони показали, що такі бактерії дійсно сприяють проліферації клітин і загоєнню ран, тому тепер біологи провели перші клінічні випробування на людях. У них взяли участь 36 здорових добровольців обох статей. В цілому вчені простежили за станом 240 ран і пошкоджень. Робота показала, що ГМ-бактерії помітно прискорюють загоєння, в середньому на термін від шести до десяти днів.

Детальний аналіз підтвердив, що в області рани дійсно з’являються підвищені кількості хемокіну cxcl12. При цьому за її межами ні CXCL12, ні клітини ILP100-Topical не виявлялися. Також не було помічено і ніяких значних побічних ефектів від використання бактерій.

“Наша робота підтвердила, що бактерії, модифіковані для синтезу і виділення білків людини, можуть використовуватися замість ліків локальної дії, які допомагають загоєнню ран, — сказала професор Філіпсон. – На людях це показано вперше, але у пацієнтів зі станами, які негативно впливають на процес загоєння, ефект може бути ще помітнішим».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button