Наука

Homo Sapiens “перемогли” неандертальців за допомогою однієї амінокислоти

Дослідження показало, що заміна всього однієї амінокислоти змінила еволюцію мозку предків сучасної людини.

Human evolution. Monkey and australopithecus, neanderthal and animal, vector illustration

У неандертальців і сучасних людей мозок однакового розміру, але Homo Sapiens виявилися більш пристосованими. Дослідники показали, що заміна всього однієї амінокислоти є вирішальною в розвитку мозку.

Сучасні люди і вимерлі споріднені види, неандертальці і денисовці, відрізняються декількома білками, в яких використовуються різні послідовності амінокислот (будівельних блоків). Один з них-TKTL1, що впливає на розвиток мозку.

У сучасних людей TKTL1 містить амінокислоту аргінін, а у неандертальців це споріднений — лізин. Дослідження показало, що велика кількість цього білка виявляється в клітинах попередниках неокортексу плода людини. Це будівельні матеріали, з яких походять всі нейрони кори головного мозку. При цьому найбільша концентрація спостерігається в клітинах-попередниках лобової частки.

Різниця в кількості клітин-попередників і нейронів у неандертальців і homo sapiens. Зображення: Anneline Pinson et al., Science

Дослідники використовували органоїди – штучно вирощені моделі органів, щоб перевірити, як заміна амінокислоти впливає на розвиток мозку. Виявилося, що при використанні білка, що містить лізин, як у неандертальців, виробляється менше базальних радіальних гліальних клітин і, отже, менше нейронів.

Аналогічні результати були отримані при введенні модифікованого білка в клітини мозку мишей. Дослідники вважають, що через заміну одного білка у Homo Sapiens формувалося більше нейронів, особливо в лобовій частці головного мозку. Саме ці області відповідають за усвідомлені рухи, мову і планування. Такий еволюційний розвиток створив перевагу в когнітивних функціях предків сучасних людей перед зниклими “родичами”.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments